Zmiany na powiekach

Gradówka 

Najczęstszym powikłaniem jęczmienia jest jego przejście w postać przewlekłą. (Jęczmień to ogólne określenie ostrego, miejscowego zakażenia powiek.) Tworzy się wówczas gradówka, która powoduje powstanie bezbolesnego guzka. Leczenie gradówki ma charakter chirurgiczny. W części przypadków możliwe jest leczenie poprzez wstrzyknięci w jej okolice preparatu steroidowego o przedłużonym działaniu.

Cysty spojówek

Jest to dobrze odgraniczony, przezroczysty twór umiejscowiony często przy rąbku rogówki. Cysty mogą mieć różną wielkość i może wypełniać je płyn.

Kaszaki powiek,

Mogą pojawić się w każdym miejscu na skórze to naskórkowe torbiele powstające w wyniku zastoju wydzieliny w obrębie mieszków włosowych gruczołów łojowych.

Kępki żółte – łagodne guzy. Ich komórki przepełnione cholesterolem i innymi ciałami tłuszczowymi, nie wykazują tendencji do uzłośliwienia. Leczenie – chirurgiczne

Tłuszczyk – jest żółtawym miękkim, nieunaczynionym guzkiem, umiejscowionym w obrębie szpary powiekowej w pobliżu rąbka rogówki. Może poprzedzać powstawanie skrzydlika. Odwrotnie do skrzydlika, tłuszczyk nigdy nie wrasta w rogówką. Tłuszczyk może być odpowiedzią na przewlekłe drażnienie oka lub światło słoneczne.

Skrzydlik to choroba charakteryzująca się zgrubieniem spojówki (włóknisto-naczyniowy rozrost spojówki gałkowej rosnący w kierunku rogówki najczęściej w rzucie szpary powiekowej z lokalizacją od strony nosowej. Podstawą skierowany jest w stronę spojówki, a wierzchołkiem w stronę rogówki. Najczęściej pojawia się on u osób, które wiele czasu spędzają na otwartej przestrzeni, a szczególnie w słonecznym klimacie. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne, a specjalnie promieniowanie ultrafioletowe oraz przewlekłe drażnienie oczu przez suche, zapylone środowisko wydają się grać ważną rolę jako przyczyna powstawania skrzydlika.

Leczenie zachowawcze lub chirurgiczne.

Plastyka powiek – Zabieg polegający na usunięciu chirurgicznym nadmiaru skóry z powiek górnych i dolnych, redukcja tzw worków po oczami oraz zmarszczek

Podwichnięcie powieki (entropion) – związane jest z nieprawidłowym ustawieniem powieki w stronę powierzchni oka. Efektem podwichnięcia powieki jest ocieranie rzęs o nabłonek rogówki, powstawanie w nim ubytków, co następnie może doprowadzić do owrzodzeń rogówki.

Odwichnięcie powieki (ektropion) – łączy się z odsłonięciem spojówki powiekowej. Wynikiem takiego stanu jest łzawienie, przekrwienie i przerost zapalny. Stan taki wymaga chirurgicznej korekty powieki.

Opadanie powiek – może być wrodzone lub nabyte. Opadanie powieki górnej nieznacznego stopnia tzn nieprzysłaniające źrenicę stanowi jednie defekt kosmetyczny, polegający na asymetrii szpar powiekowych. Opadnięcie powieki powodujące przesłonięcie rogówki jest wskazaniem do jak najwcześniejszej korekty chirurgicznej. Brak takiej korekty wywołuje niedowidzenie. U osób starszych w wyniku zwiotczenia skóry może dojść do częściowego opadnięcia powieki

Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna powiek – zabiegi chirurgiczne polegające na poprawie estetyki np. wiotkie powieki , bądż na rekonstrukcji utraconych tkanek – np. po wypadkach, operacjach usunięcia nowotworów.

Zmiany nowotworowe skóry powiek (rak podstawno- i kolczysto komórkowy- nabłoniak) –

To najczęstszy nowotwór złośliwy powiek. Nowotwór wywodzący się z komórek warstwy podstawnej – najgłębszej warstwy naskórka Rozwija się często przy brzegu wolnym powieki dolnej. Charakteryzuje się trzema formami histologicznymi i klinicznymi: postać guzkowa, wrzodziejąca i twardniejąca

Raka kolczystokomórkowy to nowotwór wywodzący się z keratynocytów – komórek naskórka.

Zmiany barwnikowe spojówki, mięska łzowego, skóry powiek

Powstają z komórek barwnikowych (melanoforów melanocytów) komórki te w okresie rozwoju embrionalnego wędrują m.in. do skóry, błony naczyniowej oka i błon śluzowych. Wytwarzają one ciemny barwnik – melaninę – chroniący organizm przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Mogą być początkiem znamion chorobowych zarówno o charakterze łagodnym, jak i złośliwym.

Niedomykalność powiek ( np. w przebiegu porażenia nerwu twarzowego)

Najczęściej jest spowodowane porażeniem nerwu twarzowego. Objawy to: przewlekłe zapalenia spojówek, większa skłonność do wysychania rogówki i spojówki co może mieć groźne następstwa. Leczenie farmakologiczne i operacyjne

Usunięcie tłuszczu oczodołowego, Przepuklina tłuszczu oczodołowego

Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu przepukliny to blepharoplastyka. Jest to rodzaj zabiegu kosmetycznego, który wiąże się z usunięciem tłuszczu wraz z nadmiarem skóry górnej i dolnej powieki.

Leczenie wytrzeszczu

Leczenie farmakologiczne np. w chorobach tarczycy, lub operacyjne na przykład gdy istnieje problem z łącznością pomiędzy tętnicami i żyłkami w oczach oraz u pacjentów z guzem mózgu.

Zapoznaj się z ofertą naszej kliniki okulistycznej w Warszawie!

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu