Warto wiedzieć

Soczewki wewnątrzgałkowe – jakie wady wzroku pozwalają skorygować?

Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe mogą być alternatywą dla okularów – są szczególnie przydatne przy wysokich wadach wzroku, ale też coraz częściej korzystają z nich osoby po czterdziestce, u których pojawiają się objawy tzw. starczowzroczności. Jakie możliwości daje ta metoda i dlaczego warto z niej skorzystać? Wyjaśnia dr Marek Czubak, okulista mikrochirurg, współzałożyciel Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej Mega-Lens (www.megalens.com.pl).

Dr Marek Czubak jest specjalistą chorób oczu i mikrochirurgiem, przewodniczącym Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich – organizacji zrzeszającej lekarzy chirurgów okulistycznych

Jakie wady mogą skorygować soczewki wewnątrzgałkowe?

– Mikrochirurgia okulistyczna to nie tylko leczenie zaćmy, ale przede wszystkim poprawa jakości widzenia. Dzięki soczewkom wewnątrzgałkowym możemy skorygować każdą wadę wzroku w sposób bezpieczny: wysoką krótkowzroczność, wysoką nadwzroczność, a także – co warte podkreślenia – wysokie astygmatyzmy (rzędu 5-6 czy nawet 10 dioptrii cylindrycznych), których do tej pory w zasadzie nie można było korygować szkłami optycznymi i tym pacjentom nie było dane widzieć dobrze.

Czy soczewki wewnątrzgałkowe pozwalają też korygować starczowzroczność?

– Ubytek akomodacji, czyli zdolności do ostrego widzenia z bliska, zaczyna zachodzić ok. 40-45. roku życia. Wtedy pojawia się tzw. starczowzroczność, inaczej prezbiopia. Zmusza nas to do noszenia szkieł optycznych do czytania z bliska. Korekcji tej wady wzroku służą soczewki wieloogniskowe, dzięki którym pacjenci mogą odzyskać dobry wzrok – i w dal, i na odległości pośrednie, i z bliży widzimy ostro i kontrastowo.

Czy soczewki wszczepia się jednocześnie w oboje oczu?

– Jednoczasowa operacja obuoczna jest bardzo użyteczna dla pacjentów. Wykonujemy ją jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce od 4 lat. To wygodne i praktyczne rozwiązanie – jeden stres i jeden przyjazd do kliniki na operację. Taki sposób jest szczególnie ważny przy dużych wadach wzroków, np. gdy pacjent ma +10 w obu oczach. Gdybyśmy rozłożyli korekcję w czasie, to w okresie przejściowym pacjent odczuwałby duży dyskomfort – bo jednym okiem widziałby już dobrze, a drugie oko praktycznie przestawałoby widzieć. Dzięki operacji obuocznej unikamy tego problemu. Przy soczewkach wieloogniskowych ważne jest też to, że nowy sposób widzenia jest dostępny dla mózgu w obojgu oczach od razu i mózg nie musi się zastanawiać, którym okiem lepiej widzieć. Warto też podkreślić, że według najnowszych doniesień naukowych, taki sposób wykonania operacji nie zwiększa ryzyka powikłań okulistycznych. Poziom bezpieczeństwa oka jest bardzo wysoki i w tej chwili w taki sposób operujemy ok. 1/3 pacjentów. Ci, którzy z różnych powodów nie zdecydowali się na operację obuoczną, po operacji drugiego oka żałują. A ci, którzy się zdecydowali – są bardzo zadowoleni.

Czy wady wzroku można też korygować soczewkami wewnątrzgałkowymi u młodych osób?

– Młodym osobom, u których własna soczewka jest jeszcze przezroczysta i elastyczna, polecamy korekcję za pomocą tzw. soczewek fakijnych – są one wprowadzane nie w miejsce własnej, naturalnej soczewki, ale na jej powierzchnię. Pozwalają skorygować w zasadzie dowolną wadę wzroku i praktycznie nie mają żadnych ograniczeń, jak to ma miejsce np. przy metodzie laserowej korekcji wzroku, która polega na ścieńczeniu rogówki (tutaj ograniczeniem jest wytrzymałość rogówki). Soczewki fakijne są metodą bardzo bezpieczną i szybką (ok. 5 minut), szczególnie jeśli zabieg wykonuje mikrochirurg, który na co dzień usuwa zaćmę. Metoda jest bardzo korzystna dla pacjenta – nie powoduje zaburzeń wynikających z naruszenia powierzchni oka, co przy laserowej korekcji wzroku jest dość powszechne, daje też pełną stabilność skorygowanej wady – po laserze, po kilku latach, na skutek ścieńczenia rogówki może dochodzić do nawrotu wady wzroku. I co najważniejsze – soczewkę fakijną w każdym momencie można usunąć. Dlaczego ma to znaczenie? Bo w pewnym momencie ci młodzi ludzie wchodzą w wiek 40-50 lat, gdy pojawiają się problemy ze starczowzrocznością. Wtedy wyjmujemy soczewkę fakijną i możemy zastosować wewnątrzgałkową soczewkę wieloogniskową, która wymaga bardzo precyzyjnego dobrania. Po laserowej korekcji wzroku ta dokładność i precyzja pomiarów jest niska, ze względu na przemodelowanie rogówki – dlatego po laserze bardzo rzadko decydujemy się na wszczepienie soczewki wieloogniskowej i pacjenci nie mają innej możliwości jak noszenie okularów korekcyjnych.

Jak dbać o dobry wzrok?

– Starczowzroczność jest uwarunkowana genetycznie i jest to proces fizjologiczny, który trudno opóźnić np. gimnastyką oka czy higieną. Na pewno jednak dbanie o oczy jest bardzo ważne, po to aby nie dochodziło do ich przemęczania. Jeśli mamy krótkowzroczność, to zakładajmy okulary, aby za bardzo nie wysilać mięśnia akomodacyjnego oka, bo to może doprowadzać do innych dolegliwości. Dbanie o higienę pracy, o dobre oświetlenie, ustawienie tekstu czy monitora w odpowiedniej odległości – to wszystko ma znaczenie, ale nie możemy się łudzić, że w jakiś istotny sposób opóźni zmiany zachodzące w oku związane z wiekiem. Zawsze warto podejść do problemu indywidualnie pod opieką okulisty. Moim największym szczęściem jest, gdy widzę przezroczystą rogówkę, dlatego cieszę się, że są dostępne już metody – zarówno korekcji wzroku, jak i leczenia zaćmy – które ją oszczędzają. 

Dzięki operacji nie tylko można usunąć zaćmę, ale też poprawić jakość i sposób widzenia, zredukować wady wzroku – mówi Marek Czubak, chirurg okulista operujący w Ośrodku Mikrochirurgii Oka MEGA-LENS.

Na ile nowoczesna okulistyka może pomóc, abyśmy widzieli ostro i dobrze jak najdłużej?

Marek Czubak: Tryb życia współczesnego człowieka sprawia, że powinniśmy szczególnie dbać o oczy. Dziś wada wzroku wcale nie oznacza, że musimy z czegokolwiek rezygnować. Nowoczesne metody leczenia dają spektakularne efekty.

Ośrodek MEGA-LENS specjalizuje się w leczeniu zaćmy. Na czym polega operacja?

Na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej. Sama operacja to wyjątkowy moment dla pacjenta. Dzięki niej nie tylko można usunąć zaćmę, ale też poprawić jakość i sposób widzenia, zredukować wady wzroku. Pacjent zaczyna widzieć tak, jak widział, kiedy był nastolatkiem! I może się uwolnić od okularów…

Czy to oznacza, że pacjent bez zaćmy, ale z wadą wzroku, również może się poddać operacji i pozbyć się okularów czy szkieł?

Oczywiście! Naszymi pacjentami są coraz częściej młodzi ludzie, którzy nie mają zaćmy, ale właśnie wady wzroku. Dzięki zabiegowi korygujemy wadę i przywracamy ostrość widzenia. Dla nas kluczowe są metody, jakie wykorzystujemy w ME- GA-LENS. Na końcowy sukces składa się wiele szczegółów – m.in. wybór metody operacji i odpowiedniej soczewki.

Proponujecie zabiegi usunięcia zaćmy techniką bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Dlaczego ta metoda jest tak wyjątkowa?

Przede wszystkim jest bezpieczna. W tradycyjnej metodzie rozdrabnia się zmętniałą soczewkę za pomocą ultradźwięków. Niestety ultradźwięki rozpraszają się w całej gałce ocznej i działają również na komórki śródbłonka rogówki – a to one są odpowiedzialne za przezroczystość rogówki. Uszkodzenia są nieodwracalne. To szczególnie istotne w przypadku pacjentów, których rogówka już w momencie operacji nie jest w dobrym stanie. Dlatego my wybraliśmy inną, unikatową metodę – rozdrabniamy soczewkę mechanicznie. Działamy tylko w miejscu przyłożenia narzędzia.

Usuwacie chorą soczewkę i co dalej?

Wszczepiamy nową. Soczewka musi być jakościowo najlepsza. Z jednej strony biokompatybilna, żeby nie było powikłań, z drugiej redukująca wadę wzroku, a jednocześnie chroniąca siatkówkę chociażby przed promieniowaniem UV i dodatkowo dająca optymalny odbiór barw. My wykorzystujemy soczewki wykonane z akrylu hydrofobowego. Tkanki, które do niej bezpośrednio przylegają, niemal zrastają się z soczewką. To chroni przed najczęstszym powikłaniem po operacjach zaćmy – czyli zaćmą wtórną. W niektórych metodach to ryzyko sięga nawet 45 proc., w przypadku soczewek, które wykorzystujemy – to niespełna 10 proc.

MEGA-LENS jest pierwszym ośrodkiem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie, który stosuje system VE- RION. Co to takiego?

Kiedy planujemy operację, zależy nam, aby jej efekt był po prostu przewidywalny. System VERION pozwala na bardzo dokładne zaplanowanie całego zabiegu operacyjnego. To kilka urządzeń, które są wykorzystywane najpierw na etapie diagnostyki i planowania operacji, potem samego zabiegu i wreszcie w kontrolowaniu wyników pacjenta po operacji. System podczas operacji dokładnie wskazuje chirurgowi miejsce cięcia, nie ma tu miejsca na żaden przypadkowy krok.

Pacjenci, którzy potrzebują operacji obu oczu, zwykle nie mogą wykonać jej za jednym razem. W waszym ośrodku to możliwe.

To unikatowa oferta na skalę światową, jest wykorzystywana również w kilku klinikach amerykańskich. Obuoczna operacja zaćmy sprawia, że pacjent mniej się stresuje i załatwia wszystko podczas jednego pobytu. Ta metoda ma szczególne znaczenie dla pacjentów, którzy mają duże wady wzroku. Unikamy wówczas okresu przejściowego między operacją jednego a drugiego oka, kiedy pacjent zaczyna widzieć dobrze tylko na jedno. To duży dyskomfort.

W którym momencie pacjent powinien do was przyjść? Dawniej mówiło się, że „zaćma musi dojrzeć”, nim się ją zoperuje.

To mit. Im wcześniej, tym lepiej, a przede wszystkim bezpieczniej. Jeśli zaćma stwardnieje – choć operujemy z powodzeniem również takie przypadki – ryzyko powikłań wzrasta. Ostatnio operowaliśmy pacjentkę w wieku 104 lat. Nigdy nie jest za późno na to, żeby poprawić komfort widzenia, ale warto zadbać o zdrowie oczu jak najwcześniej. Jeśli czujemy jakikolwiek dyskomfort – warto zrobić badania. Na bezpłatne konsultacje zaćmowe zapraszamy również do naszego ośrodka.

Ośrodek Mikrochirurgii Oka

al. Armii Ludowej 15 00-632 Warszawa tel 22 825 11 33 www.megalens.com.pl www.operacjezacmy.pl

O tym, że prawidłowa, zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia, nikogo nie trzeba przekonywać. Warto pamiętać, że istnieją witaminy oraz składniki mineralne, które są szczególnie ważne dla zachowania prawidłowego widzenia, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób oczu: zaćmy, jaskry czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Za większość chorób wzroku odpowiadają procesy degeneracyjne zachodzące w soczewce oka. Ich przyczyną mogą być naturalne procesy starzenia, narażenie oczu na działanie promieniowania słonecznego czy toksyn, a także wpływ tzw. wolnych rodników, które występują w naszym organizmie, ale gdy jest ich za dużo, powodują wiele groźnych chorób oraz negatywnie wpływają na funkcjonowanie różnych tkanek i narządów, w tym oczu. Jednym ze sposobów, które pozwalają hamować oraz opóźniać zmiany degeneracyjne zachodzące w soczewce, jest dostarczanie w diecie odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych.

Witaminy na dobre widzenie

Jedną z witamin niezbędnych dla zachowania dobrej jakości widzenia jest witamina A. Skutkiem jej niedoboru może być tzw. kurza ślepota, czyli pogorszenie widzenia w sytuacji braku światła, a także wysychanie spojówek i rogówek oraz rogowacenie wierzchnich warstw oka. Dodatkowo, witamina A stymuluje wytwarzanie płynów odpowiedzialnych za nawilżenie oczu. Gdzie można ją znaleźć? Bogatym źródłem witaminy A jest marchew, szpinak, wątróbka, tran, mango, dynia, morele oraz cykoria.

W diecie dla zdrowia oczu powinna znaleźć się żywność zawierająca w sobie duże ilości witamin z grupy B – poprawiają one pracę komórek nerwowych, przeciwdziałają wysychaniu powierzchni oka, pieczeniu, świądowi i nadwrażliwości na światło. Witaminy z grupy B znaleźć można m.in. w pełnoziarnistych produktach zbożowych, mleku oraz jego przetworach, roślinach strączkowych, mięsie, drożdżach oraz kapuście.

Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne (zwalczanie wolnych rodników) dieta dla zdrowych oczu powinna zawierać produkty będące źródłem witamin C oraz E. I tak witaminę C znaleźć można m.in. w czarnej i czerwonej porzeczce, czerwonej papryce, natce pietruszki oraz owocach cytrusowych, z kolei bogate w witaminę E są oleje roślinne, orzechy, szpinak, oliwki oraz jarmuż.

Co jeszcze warto jeść?

Niezwykle ważne dla zachowania zdrowia oczu są luteina i zeaksantyna – żółto-pomarańczowe barwniki z grupy karotenoidów, które gromadzą się głównie w siatkówce oka. Ich źródłem są przede wszystkim warzywa: szpinak, brokuły, dynia, brukselka, jarmuż, fasolka szparagowa, marchew i pomidory.

Nie można zapominać o zdrowych tłuszczach, zawierających w sobie wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, w tym oczu. Można je znaleźć w rybach (tuńczyk, łosoś, makrela, śledź), owocach morza, oliwie z oliwek, olejach roślinnych, orzechach i awokado.

Oczywiście sama dieta nie wystarczy, by kompleksowo zadbać o oczy. Pamiętać należy o regularnych badaniach okulistycznych i reagowaniu na każde, nawet najmniejsze pogorszenie jakości widzenia, które może świadczyć np. o rozwoju zaćmy. W klinice Mega-Lens specjalizujemy się w nowoczesnych operacjach zaćmy – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, skontaktuj się z nami. Zapraszamy!

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości – słońce zdecydowanie przyspiesza powstawanie zaćmy, może również powodować inne groźne choroby i uszkodzenia oczu. Dlatego szczególnie teraz, gdy słońca mamy mnóstwo, warto pamiętać o czapkach z daszkiem, kapeluszach, a przede wszystkim – okularach z filtrem przeciwsłonecznym.

Wszyscy lubimy ciepłe, słoneczne letnie dni – i nie ma się temu co dziwić. Ekspozycja ciała na słońce jest konieczna do syntezy witaminy D w organizmie, promieniowanie słoneczne dodaje nam również energii i witalności do codziennego działania. Oczywiście z dobrodziejstw słonecznej pogody należy korzystać z umiarem – zbyt dużo czasu spędzonego na słońcu może być przyczyną poparzeń skóry, zwiększać ryzyko nowotworów skóry, a promieniowanie bywa bardzo groźne także dla naszych oczu. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest jedną z przyczyn powstania skrzydlika rogówki oka.

Jak podkreślają specjaliści, właściwie każda dawka promieniowania słonecznego jest szkodliwa dla oczu – jeśli są one niezabezpieczone, już po kilku miesiącach z intensywnie słoneczną pogodą może dojść do zmian w siatkówce. Może się to objawiać np. zniekształceniem obrazu, krzywieniem się konturów linii lub kłopotami z czytaniem. Jeżeli zmiany w siatkówce są bardzo zaawansowane, w wielu przypadkach nie można ich niestety wyleczyć. Do podobnych zmian w najważniejszej części siatkówki czyli w plamce żółtej może powstać nawet po kilku minutach wpatrywania się w słońce okiem bez żadnej ochrony. Z reguły są to zmiany pozostawiające trwałe uszkodzenie widzenia.

Promieniowanie podczerwone emitowane przez słońce, zwłaszcza padające pod niewłaściwym kątem, bardzo przyspiesza proces mętnienia soczewki, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za rozwój zaćmy. Jest to spotykane np. u kierowców, którzy prowadząc auto mają wzrok narażony na działanie promieniowania słonecznego. O oczy muszą latem dbać także osoby po operacjach zaćmy, gdyż wiele wszczepianych podczas zabiegów soczewek, zwłaszcza tych tańszych, nie posiada żółtychfiltrów światła niebieskiego i bliskiego UV i nie chroni oczu przed słońcem.

Latem chrońmy oczy!

Kluczową sprawą, zwłaszcza latem, jest więc noszenie okularów przeciwsłonecznych, koniecznie z odpowiednimi filtrami UV. Okulary bez filtrów, tylko z ciemnymi szkłami, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku – w ciemnych szkłach nasze źrenice się rozszerzają, więc do wnętrza oka docierać może jeszcze więcej promieniowania słonecznego. Dlatego zamiast na przydrożnym straganie, okulary przeciwsłoneczne lepiej kupić w salonie optycznym lub cenionym, markowym sklepie, gdzie razem z produktem dostaniemy ulotkę czy certyfikat potwierdzający ich właściwości.

Osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, mogą zaopatrzyć się w okulary z soczewkami fotochromowymi. Są one nieco droższe, ale bardzo uniwersalne – zmieniają zabarwienie zależnie od warunków atmosferycznych (w zamkniętych pomieszczeniach są przezroczyste, na otwartej, nasłonecznionej przestrzeni zabarwią się na brązowo), a jednocześnie cały czas korygują wadę wzroku.

W bardzo słoneczne dni oprócz okularów warto nosić odpowiednie nakrycie głowy – czapkę z daszkiem albo kapelusz z szerokim rondem. To szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, dla których użytkowanie okularów przeciwsłonecznych może być niekomfortowe. Nakrycie głowy zacieni twarz, a jednocześnie w dużej mierze zabezpieczy przed udarem słonecznym.

Pamiętajmy też, że długotrwałe przebywanie zarówno na słońcu, jak i np. w klimatyzowanych pomieszczeniach, może podrażniać i wysuszać oczy. Dlatego także latem należy dbać o ich regularne nawilżanie przy pomocy odpowiednich kropli – wybierajmy jednak mądrze produkty niezawierające konserwantów.

Jeśli latem zauważysz u siebie jakiekolwiek pogorszenie jakości widzenia, nie zwlekaj i wybierz się do okulisty – choroby oczu, np. zaćmę, najlepiej jest leczyć na wczesnym etapie, zanim kłopoty ze wzrokiem uniemożliwią normalne funkcjonowanie! W Ośrodku Mikrochirurgii Oka Mega-Lens specjalizujemy się w nowoczesnych operacjach zaćmy przeprowadzanych unikalną metodą bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji zapewniającą najwyższe bezpieczeństwo dla rogówki, z wykorzystaniem soczewek z filtrem UV oraz żółtym filtrem światła niebieskiego bliskiego UV doskonale chroniących oczy przed wpływem promieniowania słonecznego! Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu oby z rozpoznaną zaćmą lub z jej podejrzeniem zapraszamy na bezpłatną konsultację z okulistą mikrochirurgiem.

Zima to wymagający czas dla całego ludzkiego organizmu – do wzmożonej pracy zmuszony jest nasz układ odpornościowy, szczególnej opieki wymaga skóra, włosy, a także… oczy. Jak dbać o nie zimą? Podpowiadamy!

W miesiącach zimowych najważniejszą sprawą jest regularne nawilżanie oczu. Podobnie jak skóra czy włosy, także oczy są narażone na szkodliwe działanie ogrzewania, które wysusza powietrze we wnętrzach, a także suchego wiatru i ostrego mrozu. Może to dawać objawy w postaci zaczerwienienia, podrażnienia czy szczypania oczu. Aby się ich pozbyć, warto zaopatrzyć się w dobre krople nawilżające do oczu. Najlepiej kupować je w aptece, a nie w drogerii czy supermarkecie, a dodatkowo – skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem okulistą. Jest to wskazane zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent boryka się z chorobami oczu i stosuje inne leki.

Higiena oczu przy sztucznym świetle
Jesienią i zimą dni są bardzo krótkie oraz ponure – zdarza się, że sztuczne źródła światła towarzyszą nam przez wiele godzin. Niestety, nie pozostaje ono bez wpływu na kondycję ludzkiego wzroku. Oczy mogą szybciej się męczyć, być przesuszone oraz zaczerwienione. Niestety, od klimatu i sztucznego światła nie da się uciec, ale można zadbać o właściwą higienę oczu. I tak przebywając w pomieszczeniach oświetlonych licznymi lampami co jakiś czas warto zrobić sobie przerwę od wykonywanych w danej chwili zajęć, wyjrzeć za okno, popatrzeć na daleko położony punkt, a najlepiej – na coś zielonego. Badania naukowe dowiodły, że patrzenie na zieleń odpręża oczy i pozwala im odpocząć.

Okulary przeciwsłoneczne – także zimą
Okulary przeciwsłoneczne są gadżetem, który najbardziej kojarzony jest z latem – tymczasem zimą, zwłaszcza śnieżną, wpływ promieniowania słonecznego na wzrok może być o wiele bardziej negatywny niż w miesiącach letnich. Zimą słońce bywa bardzo ostre, a dodatkowo do ludzkich oczu może docierać nawet 85% promieniowania odbitego od śniegu.
Dobrane do indywidualnych potrzeb okulary przeciwsłoneczne (najlepiej – po konsultacji z optykiem) chronią soczewkę, siatkówkę, spojówkę i rogówkę przed szkodliwym działaniem słońca. Zimą może one spowodować oparzenia plamki czy zapalenie spojówki, a także przyczyniać się do rozwoju zwyrodnienia plamki czy nowotworów wzroku w przyszłości.

Zimowa dieta dla zdrowia oczu
Wiadomo, że duży wpływ na zdrowie oczu ma także dieta – oczywiście zdrowy, zbilansowany jadłospis powinien nam towarzyszyć na co dzień, ale należy o nim pamiętać szczególnie zimą. I tak dieta dla zdrowia oczu powinna uwzględniać m.in. produkty bogate w:
• witaminę A – jej niedobór może prowadzić do zaburzeń widzenia po zmroku, jest niezbędna do utrzymania prawidłowego nawilżenia oczu (znaleźć ją można m.in. w marchwi, szpinaku, papryce, porze oraz pomidorach),
• witaminy z grupy B – wspomagają pracę nerwu wzrokowego, poprawiają ostrość wzroku oraz łagodzą objawy zmęczenia oczu (ich źródłem są produkty zbożowe, ryż, ryby, jajka, pestki oraz nasiona),
• luteinę i zeaksantynę – są to karotenoidy, które chronią wzrok przed uszkodzeniami spowodowanymi m.in. przez promieniowanie UVA oraz UVB (substancje te zawierają m.in. szpinak, zielony groszek, kukurydza oraz żółtko jaja),
• witaminę E – jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, niezbędnym do zachowania dobrej kondycji błon śluzowych oka (znaleźć ją można w oleju słonecznikowym i rzepakowym, orzechach czy kiełkach pszenicy),
• kwasy omega-3 – obniżają ciśnienie śródgałkowe chroniąc przed jaskrą, pomagają łagodzić objawy zespołu suchego oka (ich źródłem są oleje roślinne oraz ryby morskie, np. tuńczyk, makrela i śledź).

Oczywiście dla zdrowia wzroku pamiętać należy o systematycznych badaniach i zgłaszaniu się do okulisty za każdym razem, gdy zauważymy u siebie pogorszenia jakości widzenia. Może ono świadczyć np. o rozwoju zaćmy. W klinice Mega-Lens specjalizujemy się w nowoczesnych operacjach zaćmy – jeśli potrzebujesz takiego zabiegu, skontaktuj się z nami. Zapraszamy!

Oczy – podobnie jak każda inna tkanka i narząd organizmu – ulegają procesom starzenia. Stąd biorą się choroby i wady wzroku typowe dla wieku dojrzałego oraz podeszłego. Do tych występujących najczęściej zalicza się starowzroczność (presbiopia) i zaćma starcza.

Według niektórych specjalistów, starowzroczność – zwana specjalistycznie presbiopią – nie jest wadą wzroku, ale efektem zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie człowieka, a konkretnie – w soczewce śródocznej. Początkowo jest ona elastyczna i sprężysta, ale z biegiem lat traci swoją sprężystość, co ma wpływ na pracę układu akomodacyjnego, odpowiedzialnego za ostrość widzenia z bliska. Obszar ostrości z czasem odsuwa się, a kulminacyjny moment następuje po 40. roku życia – wówczas punkt, w którym człowiek widzi ostro oddala się tak mocno, że problemy zaczyna sprawiać np. czytanie. Wiele osób próbuje wówczas pomagać sobie oddalaniem książki od twarzy czy kierowaniem jej w stronę światła.

Starowzroczności nie można w pełni skutecznie zapobiegać. Są jednak sposoby, by ją spowalniać – próbować można specjalnych ćwiczeń wzroku, należy pamiętać o zdrowej diecie i odpowiedniej dawce ruchu. Ma to wpływ na tempo starzenia organizmu, w tym również narządu wzroku.

Jeżeli jednak po 40. roku życia dochodzi do wyraźnego spadku ostrości widzenia, warto najpierw odwiedzić okulistę, a później optyka, który dobierze odpowiednie szkła korekcyjne, dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Zaćma starcza – co trzeba o niej wiedzieć?

Jedną z najczęściej występujących chorób wieku dojrzałego oraz podeszłego jest zaćma starcza. Polega ona na stopniowym mętnieniu soczewki oka, przez co jakość i ostrość widzenia ulegają stopniowemu pogorszeniu. Zaćma starcza jest efektem naturalnych procesów starzenia organizmu – zazwyczaj jej pierwsze objawy widoczne są między 40. a 50. rokiem życia. Istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zaćmy starczej – zalicza się do nich:

  • predyspozycje genetyczne,
  • inne choroby i wady wzroku,
  • przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzycę),
  • urazy mechaniczne okolic oka,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Zaćma starcza objawiać się może w różny sposób. U niektórych pacjentów jest to spadek ostrości widzenia, u innych – rozdwojenie obrazu, pogorszenie widzenia w nocy czy problemy z rozróżnianiem kolorów.

Niestety nie ma w pełni skutecznych sposobów profilaktyki zaćmy. Stopniowemu pogorszeniu widzenia nie można zapobiegać przez noszenie okularów czy stosowanie leków. Nieleczona zaćma może prowadzić nawet do utraty wzroku. Na szczęście zmętniałą soczewkę można wymienić na sztuczną – operacje zaćmy są obecnie wykonywane w trybie ambulatoryjnym, cechują się małą inwazyjnością, są bezpieczne i krótkotrwałe.

Co ważne, wymiana zniszczonej soczewki naturalnej na sztuczną pomaga także uporać się ze starowzrocznością. W naszej klinice MEGA-LENS stosujemy w tym celu najnowocześniejsze soczewki wewnątrzgałkowe firmy Alcon. Zapewniają one doskonałą jakość widzenia, poprawiają komfort życia i pozwalają na rezygnację z okularów korekcyjnych.

Osoby borykające się z zaćmą starczą i/lub starowzrocznością zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów, dostęp do nowoczesnych metod leczenia oraz przestrzeganie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację.

O oczy należy dbać tak, jak o każdą inną część ciała – podlegają one procesom starzenia, są narażone na różnego rodzaju urazy mechaniczne czy choroby. Diagnostyką oraz leczeniem schorzeń oczu zajmuje się okulista. W jaki sposób przygotować się do wizyty? Jak powinna przebiegać? Podpowiadamy!

U dorosłych osób profilaktyczna wizyta okulistyczna powinna mieć miejsce mniej więcej co 2 lata, po ukończeniu 40. roku życia – raz do roku. Wtedy to bowiem zwiększa się ryzyko rozwoju takich chorób, jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki (AMD). Mogą one podstępnie uszkadzać wzrok i pogarszać jakość widzenia, a nawet prowadzić co całkowitej utraty wzroku. Oczywiście osoby ze zdiagnozowanymi wadami wzroku i chorobami oczu muszą zgłaszać się do okulisty tak często, jak zaleci lekarz – czasami nawet co kilka miesięcy.

Wizyta u okulisty – jak się przygotować?

Bez względu na to, czy zgłaszamy się do okulisty w celach profilaktycznych, kontrolnych czy z konkretnymi objawami dotyczącymi wzroku, do wizyty warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim należy wziąć ze sobą całą dokumentację medyczną dotyczącą ewentualnych wad i chorób wzroku, wyniki wcześniej wykonanych badań, wypisy ze szpitala itp.

Druga ważna kwestia to odpowiednie przygotowanie do wywiadu lekarskiego, od którego zaczyna się każda wizyta u okulisty. Lekarz będzie pytał o powód konsultacji, obserwowane objawy, przebyte choroby, przyjmowane leki, występujące wady wzroku, także wśród osób bliskich (wiele wad i chorób oczu ma uwarunkowania genetyczne).

Jak przebiega wizyta u okulisty?

Jak już wspomniano, wizyta u okulisty rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego – następnie lekarz przechodzi do wykonania badań. Ich rodzaj jest zależny od indywidualnego przypadku oraz problemów, z jakimi zgłasza się do gabinetu pacjent. U zdecydowanej większości osób wykonywane jest:

  • badanie ostrości widzenia do dali i do bliży – wykonywane przy pomocy tablic Snellena, na których znajdują się znaki (optotypy) o zróżnicowanej wielkości, a zadaniem pacjenta jest odczytanie ostatniego wersu znaków o najmniejszych wymiarach,
  • komputerowe badanie wzroku – zwane autorefraktometrią, pozwalające ocenić krzywiznę rogówki oka, co pozwala na określenie wartości ewentualnej wady sferycznej wzroku oraz astygmatyzmu,
  • tonometria – czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, wykorzystywane m.in. w diagnostyce jaskry, najczęściej wykonywane tzw. metodą Goldmanna, czyli poprzez ucisk rogówki oka,
  • perymetria – czyli badanie pole widzenia, umożliwiające określenie, jak dużą części obrazu widzi nieruchome oko pacjenta patrzące w centralny punkt, również znajduje ono zastosowanie głównie w diagnostyce jaskry,
  • oftalmoskopia – znana jako badanie dna oka, pozwalająca wykryć zmiany w obrębie narządu wzroku świadczące nie tylko o chorobach okulistycznych, ale także np. kardiologicznych, wykonuje się je po uprzednim podaniu pacjentowi kropli rozszerzających źrenicę.

Oczywiście zakres wykonywanych badań może być większy, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. W diagnostyce zaćmy podstawą jest badanie przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej, które umożliwia ocenę stopnia i rodzaju zmętnienia soczewki.

Osoby zainteresowane nowoczesnymi metodami leczenia zaćmy, zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki Mega Lens. Pomożemy Ci odzyskać doskonałą jakość widzenia!

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu