Po zabiegu

Operacja zaćmy krok po kroku

Widzenie po operacji zaćmy – jak w młodości!
Operacja usunięcia zaćmy jest wyjątkowym momentem w życiu dorosłego człowieka. Jest to jedyna chwila, aby zmienić swoje widzenie i poprawić maksymalnie komfort swojego życia. Poprzez dobranie odpowiedniej sztucznej soczewki możemy skutecznie zlikwidować każdą wadę wzroku w tym wysokie astygmatyzmy, wysoką krótkowzroczność czy nadwzroczność sięgające nawet kilkunastu dioptrii. Możliwe jest również usunięcie starczowzroczności czyli konieczności czytania w okularach. Raz wszczepione soczewki nie wymagają wymiany. Oznacza to że nigdy więcej pacjent nie będzie musiał korzystać z okularów. Widzenie jak w młodości do końca życia.

Zaćma – leczenie
Jedyną metodą leczenia zaćmy jest poddanie się operacji wszczepienia soczewek wewnątrzgałkowych. Od ponad 20 lat przeprowadza się operacje usuwania zaćmy za pomocą ultradźwięków, które skutecznie rozdrabniają zmętniałą soczewkę – dzięki temu można ją usunąć i w jej miejsce wszczepić sztuczną soczewkę. Niestety, ultradźwięki mają też szkodliwe działanie – uszkadzają bowiem komórki śródbłonka rogówki, które są odpowiedzialne za jej przejrzystość – niestety, nie mają one zdolności odnawiania się, a ich liczba maleje wraz z wiekiem.

Dlatego w Ośrodku Mikrochirurgii Oka Mega-lens wprowadziliśmy innowacyjną tzw. bezultradźwiękową fakoemulsyfikację zaćmy – u 92% pacjentów nie stosujemy ultradźwięków w ogóle, a u 8% wykorzystujemy ich mniej niż standardowo. Dzięki tej metodzie operacje zaćmy możemy bezpiecznie wykonywać nawet u pacjentów z chorobami rogówki. Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, które leczą zaćmę tą metodą.

Schemat budowy rogówki oka – p.5 to warstwa komórek śródbłonka. Obok wynik badania jakości i ilości prawidłowego śródbłonka. Jego zadaniem jest utrzymanie przezroczystości rogówki. Widoczny jest charakterystyczny obraz „plastra miodu”.
Niestety podczas praktycznie każdej operacji usunięcia zaćmy za pomocą ultradźwięków dochodzi do uszkodzenia komórek śródbłonka i jego obumierania co zwiększa ryzyko zmętnienia rogówki pacjenta.
Poniżej przykłady uszkodzenia komórek wskutek działania ultradźwięków podczas operacji usunięcia zaćmy. (badania wykonane w pracowni rogówkowej MegaLens.) 

Bezultradźwiękowa fakoemulsyfikacja – na czym polega?
Operacja polega na usunięciu zaćmy poprzez mechaniczne rozdrobnienie tkanki soczewki wewnątrz otaczającej ją torebki specjalnym narzędziem mikrochirurgicznym a następnie odessaniu fragmentów pod wysokim podciśnieniem. Cały zabieg wykonywany jest bez ultradźwięków a ilość energii dostarczanej do oka jest zerowa.

Dzięki temu komórki śródbłonka rogówki jak i inne tkanki oka pozostają nieuszkodzone.
W miejsce usuniętej soczewki wszczepia sztuczną soczewkę o parametrach indywidualnie wyliczonych dla danego pacjenta. Dzięki małemu nacięciu nie jest konieczne zakładanie szwów na ranę. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Widzenie po operacji zaćmy – jak w młodości!
Operacja usunięcia zaćmy jest wyjątkowym momentem w życiu dorosłego człowieka. Jest to jedyna chwila aby zmienić swoje widzenie i poprawić maksymalnie komfort swojego życia. Poprzez dobranie odpowiedniej sztucznej soczewki możemy skutecznie zlikwidować każdą wadę wzroku w tym wysokie astygmatyzmy, wysoką krótkowzroczność czy nadwzroczność sięgające nawet kilkunastu dioptrii. Możliwe jest również usunięcie starczowzroczności czyli konieczności czytania w okularach. Raz wszczepione soczewki nie wymagają wymiany. Oznacza to że nigdy więcej pacjent nie będzie musiał korzystać z okularów. Widzenie jak w młodości do końca życia.
Aby tak się stało należy zastosować soczewki najwyższej jakości z odpowiedniego biokompatybilnego materiału, najlepiej z akrylu hydrofobowego niskouwodnionego. W naszym Ośrodku stosujemy wyłącznie takie właśnie soczewki.

VERION – Komputerowy system wspomagający chirurga podczas operacji.
W naszym ośrodku nad dokładnością wykonania całej operacji i doborem soczewki „czuwa” innowacyjny komputerowy system Verion, który był prawdziwym przełomem w chirurgii zaćmy.

Zwiększa bezpieczeństwo i przewidywalność zabiegu co przekłada się na niespotykane dotychczas efekty optyczne u pacjentów – wielu z nich po operacji całkowicie uniezależnia się od okularów. 

Operacja zaćmy obuoczna jednoczasowa – czy to możliwe?
jako jeden z pierwszych ośrodków mikrochirurgii oka proponujemy takie rozwiązanie pacjentom już od 2014 r. Jednoczasowa obuoczna operacja usunięcia zaćmy nie zwiększa ryzyka powikłań a nawet w dzisiejszych czasach pandemii zmniejsza ryzyko infekcji. Taki sposób operacji oznacza dla pacjenta mniejszy stres i udogodnienie logistyczne (jeden przyjazd do kliniki), ale też przyspiesza proces adaptacji mózgu do nowego widzenia i eliminuje przejściowy dyskomfort związany z tym, że przez jakiś czas jedno oko widzi dobrze, a drugie „czeka” na operację. W tej chwili ok. prawie połowa operacji zaćmy wykonywana jest w ten sposób, a pacjenci są bardzo zadowoleni.

  • Sam zabieg usunięcia zaćmy i wszczepienia soczewek wewnątrzgałkowych trwa ok. 10 minut, a wraz z przygotowaniami do operacji i obserwacją pozabiegową – wizyta w klinice trwa tego dnia ok. 2,5-3 godzin.
  • Po zakończeniu na oko nakładana jest przezroczysta osłonka, chroniąca je przed uszkodzeniem mechanicznym. Osłonkę zdejmuje lekarz na wizycie następnego dnia – praktycznie od razu pacjent może cieszyć się ostrym widzeniem.
  • Gojenie się rany pooperacyjnej trwa ok. 6-8 tygodni, w tym czasie należy unikać przede wszystkim wysiłku fizycznego. Pacjent stosuje też leki w kroplach zalecone przez lekarza.


Bezultradźwiękowa fakoemulsyfikacja – zalety

  • Chroni komórki śródbłonka rogówki przed uszkodzeniem.
  • Zabieg jest bardziej bezpieczny, mniej inwazyjny i całkowicie bezbolesny dla pacjenta.
  • Chroni przed bolesnością oka i nadwrażliwością na światło.
  • Nie wymaga zakładania szwów na ranę, co ogranicza ryzyko wystąpienia astygmatyzmu pozabiegowego.
  • Pozwala od razu po zdjęciu opatrunku cieszyć się „nowym” wzrokiem.
  • Pozwala wykonać bezpiecznie operację zaćmy u osób z chorobami rogówki, u których doszło do znacznego zniszczenia komórek śródbłonka.

Konsultacja (zdjęcie): dr Marek Czubak, lekarz okulista, mikrochirurg, współwłaściciel Mega-lens

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu