Kiedy należy operować zaćmę

Zaćma jest najczęstszą chorobą soczewki oka, polegają na jej całkowitym lub częściowym zmętnieniu. Najczęściej pojawia się wskutek starzenia się organizmu. Jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest chirurgiczna wymiana zmętniałej soczewki pacjenta na sztuczną. W Ośrodku Mikrochirurgii Oka Megalens stosujemy innowacyjną bezultradźwiękową operację zaćmy, która nie uszkadza rogówki.

Zaćma jest chorobą, której nie da się wyleczyć przez stosowanie jakichkolwiek środków farmakologicznych, kropli do oczu itp. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja – polega ona na usunięciu z oka zmętniałej soczewki naturalnej i wszczepieniu na jej miejsce soczewki sztucznej. Pełni ona identyczne funkcje jak soczewka naturalna, a w niektórych przypadkach bywa nawet jeszcze lepsza – w naszej klinice Mega-Lens operacje zaćmy wykonujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych soczewek wieloogniskowych. Dzięki nim można raz na zawsze pożegnać się z okularami, skorygować astygmatyzm, a nawet chronić oczy przed promieniowaniem UV dzięki specjalnym filtrom. Sama operacja wykonywana jest najnowocześniejszą metodą bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Jest ona mało inwazyjna, skuteczna, bezpieczna i nieobarczona ryzykiem poważnych powikłań. 

Zaćma jest chorobą, która podstępnie i powolnie uszkadza wzrok, choć należy mieć świadomość, że nie u wszystkich pacjentów rozwija się ona w takim samym tempie i nie u wszystkich osiąga taki stopień zaawansowania, że konieczna jest operacja. Jeśli badania wykryją zmętnienie soczewki, ale jest ono minimalne, a pacjent nie odczuwa potwierdzonego przez okulistę pogorszenia jakości widzenia, operacja nie jest absolutną koniecznością.

Bezwzględnie jednak operację zaćmy wykonuje się u pacjentów, u których występują objawy utrudniające normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, zawodowym czy społecznym, takie jak:

  • pogorszenie jakości widzenia,
  • spadek ostrości widzenia,
  • widzenie „jak przez mgłę”,
  • pogorszenie widzenia w nocy,
  • widzenie podwójne,
  • zamazywanie się kształtów przedmiotów,
  • nieprawidłowe widzenie barw.

Decyzja o operacyjnym usunięciu zaćmy jest podejmowana przez okulistę wspólnie z pacjentem, po wykonaniu koniecznych badań, wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań itp. Należy pamiętać, że operacje zaćmy są naprawdę mało inwazyjnymi zabiegami – w naszej klinice wykonujemy je w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym w formie kropel. Cały zabieg trwa 10-20 minut, pacjent cały czas jest przytomny, odczuwa dotyk, ale nie ból. Już 2-3 godziny po zakończeniu zabiegu można opuścić klinikę, oczywiście przestrzegając wszystkich zasad rekonwalescencji i pamiętając o terminach wizyt kontrolnych. Dla wielu pacjentów tak mała inwazyjność, wysoka skuteczność oraz bezpieczeństwo zabiegu są argumentami za tym, by nie odkładać operacji zbytnio w czasie. 

Wszystkich pacjentów ze zdiagnozowaną zaćmą, którzy chcą poddać się operacji, zapraszamy do naszej kliniki Mega-Lens! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów, przestrzegamy rygorystycznych wymogów higieny i bezpieczeństwa. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły -> https://operacjezacmy.pl/kontakt/.

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu