Aniridia
Aniridia polega na nieprawidłowej budowie oka, polegającej na całkowitym lub częściowym braku tęczówki. To choroba genetyczna, która dotyka ludzi w chwili narodzin. Aniridia może powodować obniżenie ostrości widzenia i zwiększonej wrażliwość na światło (światłowstręt).
Aniridii mogą towarzyszyć również inne problemy okulistyczne. W okresie późnego dzieciństwa lub wczesnej młodości może wystąpić jaskra. Około 10 % chorych ma zmiany tylnego odcinka – niedorozwój dołka, hipoplazja t.n.II, szczelina. Zaćma dotyka od 50 do 85 % osób z aniridią. Wiele z tych problemów, schorzeń przyczynia się do stopniowej utraty wzroku u osób dotkniętych aniridią.
Dla osób z brakiem tęczówki lub jej defektem dostępna jest sztuczna tęczówka przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Ręczna koloryzacja na podstawie oryginalnej fotografii naturalnej tęczówki pacjenta, pozwala na idealne odwzorowanie uszkodzonej tęczówki. W przypadku braku tęczówek w obu oczach, sztuczne tęczówki wykonuje się podstawie wybranego przez pacjenta zdjęcia tęczówki.
ArtificialIris dedykowana jest dla pacjentów z:
- wrodzonym brakiem tęczówki (aniridia),
- pourazowym brakiem tęczówki
- pourazowym defektem tęczówki
ArtificialIris wykonane są z biokompatybilnego, zwijalnego silikonu. Implanty przygotowywane są w kształcie naturalnej tęczówki i mogą być wszczepiane zarówno w całości jak i częściowo według indywidualnych potrzeb. Tęczówkę implementuje się przez niewielkie nacięcie tkanek oka 2,2 mm.
Zabieg wszczepienia sztucznej tęczówki został wykonany przez dr Marka Czubaka w maju 2014 r.
Ośrodek Mikrochirurgii Oka Mega-Lens jest pierwszym komercyjnym ośrodkiem w Polsce, który przeprowadza operację wszczepienia zwijalnej tęczówki.