Zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę typu I lub II? NIE CZEKAJ! skonsultuj się z lekarzem okulistą. Zastanawiasz się jaki wpływ ma cukrzyca na narząd wzroku? Może w ogóle nie wiesz, że ma ona negatywy wpływ na oczy? Dlatego poświeć chwilę czasu i przeczytaj ten artykuł na temat cukrzycowych powikłaniach ocznych.

Cukrzyca stanowi jeden z największych problemów medycznych współczesnego świata. Narząd wzroku jest jednym z organów, w którym pojawiają się powikłania tej choroby. Lekarz okulista zaraz po diabetologu pełni bardzo ważną rolę w diagnostyce i leczeniu schorzenia. Do najważniejszych czynników rozwoju i progresji powikłań związanych z cukrzycą należą: czas trwania choroby, nieuregulowany poziom stężenia cukru we krwi, niekontrolowane ciśnienie tętnicze, otyłość oraz palenie tytoniu. Powikłania cukrzycowe mogą spowodować: krwotoki siatkówkowe niedokrwienie i obrzęk siatkówki, wysięki i niedokrwienie plamki żółtej, wzrost nieprawidłowych naczyń krwionośnych, krwawienie do ciała szklistego lub odwarstwienie siatkówki. Retinopatia cukrzycowa oraz obrzęk plamki żółtej to podstawowe powikłania cukrzycy. Zmiany zachodzące w gałce ocznej powodują obniżenie ostrości wzroku i mogą prowadzić do utraty wzroku, a odzyskanie utraconego widzenia z powodu retinopatii cukrzycowej jest mało prawdopodobne. W Polsce wśród osób chorych na cukrzycę aż 35 % pacjentów ma stwierdzoną retinopatię. Dlatego jeżeli wykryto u Ciebie cukrzycę wykonaj badanie okulistyczne ze szczególnym uwzględnieniem badania dna oka po rozszerzeniu źrenicy. Wizyta u okulisty jest bardzo ważna, ponieważ początkowe symptomy rozwoju choroby są bezobjawowe i wykryć je może tylko okulista.

Zapobieganie rozwojowi powikłań jest znacznie ważniejsze niż leczenie. Dlatego musisz kontrolować stężenie cukru we krwi oraz wydajność nerek, a także utrzymywać prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego i właściwy poziom cholesterolu. Wszystkie te parametry opóźniają pojawianie się zmian w siatkówce i spowalniają ich postępowanie. Należy również dbać o odpowiednią dietę, utrzymywać regularną aktywność fizyczną oraz pamiętać o zakazie palenia papierosów, ponieważ palenie uszkadza naczynia krwionośne.

CIEKAWOSTKA !!!
Każdego roku w dniu 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Właśnie tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz z Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku.


Masz cukrzycę? NIE CZEKAJ!!! Umów się na wizytę z lekarzem okulistą

MEGA-LENS
Specjalistyczna Lecznica Okulistyczna

al. Jana Pawła II 66, W-wa
tel. 22 636 33 70

ul. Puławska 111 A, W-wa
tel. 22 114 00 11

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu