Chcesz się cieszyć doskonałą jakością widzenia przez wiele lat? Regularnie badaj wzrok w gabinecie okulistycznym. Nawet, jeśli teraz uważasz się za „sokole oko”. Jakim badaniom warto się poddać, wykonując je okresowo?

Oczy są narządem, które często traktowane są po macoszemu. Nie kontrolujemy wzroku do momentu, w którym zaczynamy gorzej widzieć. Warto więc zmienić podejście do oczu, regularnie poddając je badaniom. W ten sposób można zapobiec wielu poważnym schorzeniom, włączając w to m.in. jaskrę czy zaćmę.

Komputerowe badanie wzroku

Komputerowe badanie wzroku to jedno z najbardziej popularnych, a zarazem podstawowych badań. Jego istotą jest ocena krzywizny rogówki oraz wady wzroku. Daje możliwość oceny sprawności oka (jako aparatu optycznego) oraz określenie wielkości ewentualnej wady.

Ostrość wzroku

Ostrość wzroku to kolejne popularne badanie, które należy wykonywać regularnie. Dzięki niemu możliwa jest bowiem nie tylko ocena jakości widzenia. Badanie ostrości pozwala także wykluczyć istnieje schorzeń, które mogą prowadzić do uszkodzenia wzroku (całkowitego lub częściowego).

Zwykle badanie to przeprowadzane jest przy użyciu tzw. tablic Snellena. Zadaniem pacjenta jest odczytanie liter wskazywanych przez okulistę. Jeśli osoba poddawana badaniu przeczyta 10 rzędów na 10 widocznych na tablicy, wynik badania wzroku sugeruje pełną ostrość widzenia. Po ocenie widzenia do dali, badanie przeprowadza się w odniesieniu do ostrości widzenia do bliży, a więc zdolność czytania drobnego druku.

Badanie ciśnienia wewnątrz oka

Badanie ciśnienia wewnątrz oka pozwala ocenić prawdopodobieństwo rozwoju wielu schorzeń. W ten sposób można rozpoznać m.in. jaskrę czy nadciśnienie oczne.

Badanie wykonywane jest za pomocą tonometru – urządzenia (obecnie w pełni zautomatyzowanego), które wyrzuca porcję powietrza. Ono zaś uderza w rogówkę i powoduje jej odkształcenie. Im wyższe jest ciśnienie panujące wewnątrz oka, tym trudniej dokonać odkształcenia.

Badanie całego oka

Badanie całego oka to nie tylko możliwość oceny jakości wzroku, ale również rozpoznania wielu chorób układowych, np. cukrzycy, miażdżycy.

Badanie wykonywane jest za pomocą biomikroskopu (lampy szczelinowej), który pozwala obejrzeć całe oko. W pierwszej kolejności okulista ocenia stan przedniej części oka (fragment od rogówki do soczewki). Następnie analizie poddawane jest również dno oka (wówczas na lampę szczelinową zakłada się dodatkową soczewkę).

Jeśli chcesz mieć pewność, że badanie wzroku zostanie wykonane poprawnie, umów się na wizytę u renomowanego okulisty – specjalisty z wieloletnim doświadczeniem.

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu