Korzystanie z urządzeń mobilnych przez dzieci i młodzież w wieku wczesnoszkolnym niesie za sobą wiele zagrożeń. Już od najmłodszych lat dziecku towarzyszy smartfon, tablet, laptop czy inne urządzenia elektroniczne. Opanowały one świat i obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Ludzie dorośli często używają urządzeń elektronicznych, jako „niani”, chcąc w ten sposób znaleźć czas dla siebie. Niestety korzystanie z tych wszystkich akcesoriów przez najmłodszych może niekorzystnie wpływać na rozwój ich układu wzrokowego. Rodzice powinni ograniczać i kontrolować korzystanie z wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych do 6 roku życia dziecka. Obecnie dorośli nie panują nad dostępem swoich pociech do urządzeń mobilnych. U wszystkich dzieci do ukończenia 6 roku życia układ wzrokowy przechodzi prawdziwą ewolucję. W tym okresie zachodzą najintensywniejsze procesy rozwoju mózgu i kształtują się podstawowe wzorce przystosowania się do życia w społeczeństwie. Jest to wiek, kiedy dziecko powinno poświęcać czas na zajęcia ruchowe, edukacyjne i poznawcze. Jednak z badań wynika, że 64 % polskich dzieci w wieku od kilku miesięcy do lat 6 korzysta już z tabletów i smartfonów. W tym 25 % dzieci używa tych urządzeń codziennie. Z badań wynika również, że 69 % dzieci otrzymuje te urządzenia, jako zabawki na przykład w formie nagrody. Rodzice nagminnie pozwalają korzystać swoim pociechom z akcesoriów mobilnych nie zdając sobie sprawy z zagrożeń i konsekwencji takiego postępowania. Pogorszenie ostrości wzroku, przyspieszone starzenie się oczu czy problemy z koncentracją to tylko kilka niebezpieczeństw, jakie mogą spotkać Twoje dziecko w przyszłości. Dodatkowo fale światła niebieskiego emitowane przez urządzenia elektroniczne hamują produkcję melatoniny, co prowadzi do zaburzeń rytmu okołodobowego.

Przeprowadzone w 2015 roku badania dowodzą, że w Polsce, co 2 dziecko w wieku 5-6 lat, a co 4 w wieku od 6 miesięcy do 6 lat, ma własne urządzenie elektroniczne. Co najgorsze 63 % z nich używa ich bez celu. Wodzenie palcem po ekranie, oglądanie zdjęć bez dłuższego skupienia i zastanowienia się nad ich treścią, oglądanie filmików i bajek z krótkiej odległości, granie w niezrozumiałe gry czy przeglądanie przypadkowych stron internetowych. Wszystkie te sposoby bezsensownego i długiego korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci do 6 roku życia wpływają negatywnie na rozwój wzroku i mózgu najmłodszych. Inteligentne i przemyślane korzystanie z akcesoriów elektronicznych wraz z rodzicami bądź innymi osobami dorosłymi ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Edukacyjne gry i oglądanie bajek w odpowiedniej odległości w towarzystwie osoby dorosłej wspiera i pomaga się rozwijać.
Według lekarzy maluchy poniżej 2 roku życia powinny korzystać z urządzeń mobilnych do 10 minut dziennie. Natomiast dzieci powyżej 2 roku życia maksymalnie do dwóch godzin dziennie. Niestety jednak maluchy bez kontroli rodziców korzystają ze smartfonów czy tabletów od 4-6 godzin dziennie.

Pamiętajmy, że do prawidłowego rozwoju dziecka potrzebny jest kontakt z bliską osobą, która okazuje prawdziwe emocje, a nie „gadżet”, który wprowadza malucha w świat wirtualny. W efekcie dzieci przebywające zbyt długo w świecie wirtualnym mogą mieć w przyszłości problem z wyrażaniem i rozpoznawaniem emocji, okazywaniem uczuć oraz nawiązywaniem kontaktów w świecie realnym. Dzieci te nazywane są pokoleniem „Z” i pokoleniem „ekranów”. W związku z nagminnym korzystaniem z urządzeń elektronicznych dzieciom grozi epidemia krótkowzroczności. Na przełomie lat 2004-2013 około 40 % młodego społeczeństwa w Polsce korzystało z korekcji okularowej. Liczba ta rośnie rocznie o około 17 %. Szacuję się, że w 2050 roku połowa ludzkości będzie krótkowzrocznoczna. Epidemia ta spowodowana jest czasem, jaki poświęca się na korzystanie z wynalazków techniki z bliskiej odległości.

TEST: Czy Twoje dziecko:
1. Korzysta z urządzeń elektronicznych więcej niż 2 godziny dziennie?
2. Woli spędzać czas korzystając z urządzeń elektronicznych zamiast poświęcać czas na zabawę?
3. Jest samowystarczalne (wystarcza mu bajka, gra lub w inny sposób korzysta z urządzeń mobilnych) i nie potrzebuje kontaktu z rodzicami lub rówieśnikami?
4. Odkąd w jego otoczeniu pojawiły się urządzenia elektroniczne mruży i pociera oczy lub ma problemy z koncentracją?
5. Nie ma ograniczanego czasu korzystania z urządzeń elektronicznych?
Jeżeli odpowiedź twierdząca padła więcej niż trzy razy może być to sygnał ostrzegawczy.
Nie lekceważ objawów i sprawdź czy Twoja pociecha nie ma problemów ze wzrokiem.

Rodzicu!!!
Podejmij walkę z krótkowzrocznocznością w swojego dziecka. Ogranicz korzystanie z wszelkich urządzeń elektronicznych, a w zamian zwiększ jego aktywność ruchową poprzez zabawę czy to w pomieszczeniu czy też na świeżym powietrzu tak, aby dziecko mogło patrzeć i skupiać wzrok na różnych odległościach. Wszystko, dlatego, aby układ wzrokowy rozwijał się prawidłowo i w przyszłości Twoja pociecha nie miała problemów ze wzrokiem.

Okulista Warszawa – Zapraszamy!

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu