Czym różnią się soczewki hydrożelowe od soczewek silikonowo – hydrożelowych?


Co to są soczewki hydrożelowe?

Soczewki hydrożelowe to pierwsze miękkie soczewki kontaktowe, które zrewolucjonizowały rynek kontaktologiczny i były produkowane na masową skalę. Obecnie należą do grupy soczewek kontaktowych starej generacji. W soczewkach hydrożelowych tlen do oka przekazywany jest za pomocą wody zawartej w soczewce. W związku z tym, iż zawartość wody w soczewkach hydrożelowych jest wyższa, tym współczynnik przepuszczalności tlenu jest niższy. Niska przepuszczalność tlenu może doprowadzić do niedotlenienia oka.

Jakie są skutki niedotlenienia oka?

Skutkiem niedoboru tlenu poprzez noszenie soczewek hydrożelowych może być obrzęk rogówki. W takim wypadku większość struktur rogówki i jej funkcjonowanie zostaje zaburzona.

Jak wygląda użytkowanie soczewek hydrożelowych?

Soczewki hydrożelowe, ze względu na dużą zawartości wody są bardzo miękkie i elastyczne, co sprawia, że są one komfortowe dla oka. Ich zaleta jest również ich „wadą”, ponieważ takie miękkie i elastyczne soczewki jest trudniej umieścić w oku i łatwiej je porwać.  Niestety soczewki hydrożelowe nie są rekomendowane do noszenia przez całą dobę, ponieważ mimo dużej zawartość wody, ich przepuszczalność tlenu jest nadal zbyt niska. Z tego powodu, większość tego rodzaju soczewek mogą być użytkowane przez krótki okres czasu (nie więcej niż 10-12 godzin).

Co to są soczewki hydrożelowe?

Soczewki silikonowo-hydrożelowe są to soczewki o najbardziej zaawansowanej technologii, której celem było połączenie zwiększonej przepuszczalności tlenu, która będzie niezależna od zawartości wody w soczewce i komfortu noszenia soczewek kontaktowych.

Jaka jest różnica pomiędzy soczewkami hydrożelowymi, a silikonowo – hydrożelowymi?

W soczewkach silikonowo – hydrożelowych głównym transporterem tlenu do oka nie jest woda, a silikon. Soczewki te cechuje niska zawartość wody i wysoka przepuszczalność tlenu. Pierwsza generacja soczewek silikonowo – hydrożelowych została stworzona około dziesięciu lat temu.

Czy technologia soczewek silikonowo – hydrożelowych nie zmieniła się w ciągu 10 lat?

Oczywiście technologia produkcji soczewek na przestrzeni lat uległa zmianom. W soczewkach pierwszej generacji z powodu zwiększenia przepuszczalności tlenu i zmniejszenia ilości wody w soczewce były one dosyć twarde, sztywne i niewygodne w użytkowaniu. W kolejnych generacjach soczewek silikonowo-hydrożelowych dodano środek zwilżający, co pozwoliło na zwiększenie ilości wody w soczewce nie tracąc przy tym przepuszczalności tlenu. Obecnie soczewki są najnowszym osiągnieciem w technologii produkcji soczewek silikonowo-hydrożelowych. Struktura połączenia materiału hydrożelowego z silikonem umożliwia utrzymanie dużej ilości wody w soczewce oraz wysokiej przepuszczalności tlenu. Soczewki silikonowo – hydrożelowe mając wysoki współczynnik tlenoprzepuszczalnośći pozwalają uniknąć obrzęku i niedotlenienia rogówki.

Soczewki hydrożelowe i silikonowo – hydrożelowe. Które wybrać?

Soczewki silikonowo – hydrożelowe są najczęściej dobieranymi przez specjalistów soczewkami kontaktowymi. Specjaliści stawiają na ochronę zdrowia oczu podczas długoterminowego użytkowania soczewek kontaktowych.

Czy to prawda, że można mieć alergię na silikon i nie może używać soczewek silikonowo – hydrożelowych?

Silikon nie ma żadnych właściwości, które mogłyby wywoływać reakcję alergiczną.