Zabieg usunięcia zaćmy

Operacje zaćmy Warszawa

Zaćma jest zmętnieniem naturalnie przezroczystych soczewek oka. Na świecie cierpi na nią około 200 milionów osób. Zaćma może występować w postaci wrodzonej lub pojawiać się w następstwie różnych schorzeń. Jednak w ponad 90 % przypadków związana jest z wiekiem, jako nieodzowna część procesu starzenia. Najczęściej pierwsze objawy zaćmy pojawiają się po 50 roku życia.

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest leczenie chirurgiczne

Fakoemulsyfikacja to najczęściej stosowana metoda usunięcia zaćmy. Zależnie od stopnia stwardnienia soczewki rośnie konieczność użycia większej mocy lub dłuższego czasu działania ultradźwięków. Doniesienia naukowe dowodzą, że zastosowanie dużej ilości ultradźwięków  podczas operacji usunięcia zaćmy uszkadza bezpowrotnie tkanki oka oraz śródbłonek rogówki. W efekcie pomimo usunięcia zaćmy, pacjent może nie odzyskać ostrości widzenia.

W ośrodku Mikrochirurgii Oka MegaLens operacje usunięcia zaćmy wykonywane są unikatową techniką bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji zaćmy. Dwudziestoletnie chirurgiczne doświadczenie w operowaniu zaćmy daje bezpieczeństwo naszym pacjentom. Bezultradźwiękowa fakoemulsyfikacja zaćmy nie uszkadza tkanek oka, a w szczególności komórek śródbłonka rogówki.

Ze względu na bezpieczeństwo metody bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji zaćmy w naszym ośrodku w Warszawie wiek pacjenta nie stanowi kryterium w podejmowaniu decyzji o leczeniu chirurgicznym. Każdy pacjent może zostać zoperowany. Jesteśmy jedynym w Polsce ośrodkiem, w którym wszystkie operacje usunięcia zaćmy wykonywane są z wykorzystaniem systemu wspomagania operacji. Komputerowy system wspomagający pracę chirurga okulisty pozwala na najdokładniejsze wszczepianie soczewek korygujących astygmatyzm i soczewek wieloogniskowych.

Jesteśmy również pierwszym i jedynym w Polsce ośrodkiem, którego dane zostały umieszczone na stronie organizacji ULIB zrzeszającej użytkowników optycznych biometrów. ULIB jest jedyną na świecie organizacją opracowującą standardy dla chirurgów okulistów przystosowane do kalkulacji mocy soczewki wewnątrzgałkowej.

Ośrodek Mikrochirurgi oka MegaLens w Warszawie dysponuje nowoczesnym blokiem operacyjnym, wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt okulistyczny. Nasz ośrodek podczas przeprowadzania zabiegów usunięcia zaćmy, stosuje indywidualne dla każdego pacjenta zestawy chirurgiczne zawiera wszystkie jednorazowe, jałowe materiały i akcesoria medyczne. Stosowanie zestawu chirurgicznego zapewnia najwyższy standard realizacji zabiegu oraz gwarantuje największe bezpieczeństwo każdego pacjenta.

Zdjęcia przedstawiają uszkodzenie warstwy komórek śródbłonka rogówki od lekkiego do bardzo ciężkiego stopnia, mogące powstać wskutek zastosowania dużej ilości ultradźwięków podczas operacji usunięcia zaćmy.

Leczenie zaćmy w Warszawie

W naszych klinikach Mega-Lens wykonujemy operacje zaćmy. Nasz zespół zapewni Państwu bezpieczne i nowoczesne metody leczenia zaćmy. Jeśli chcą Państwo oddać się w pełne doświadczenia ręce specjalistów, to zapraszamy do skontaktowania się z nami przez specjalny numer kontaktowy obsługujący pacjentów chętnych na operację zaćmy.

BEZULTRADŹWIĘKOWA FAKOEMULSYFIKACJA – METODA OPERACJI ZAĆMY

Najczęściej używaną metodą podczas operacji zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Polega na wykonaniu 2mm nacięcia oka, poprzez które chirurg wprowadza specjalną sondę. Sonda wytwarza ultradźwięki, rozbijają one zmętniałą soczewkę wewnątrz otaczającej ją torebki. W miejsce usuniętej soczewki chirurg wszczepia sztuczną soczewkę o parametrach indywidualnie wyliczonych dla danego pacjenta.

Dzięki dwudziestoletniemu chirurgicznemu doświadczeniu opracowaliśmy metodę, która daje bezpieczeństwo naszym pacjentom podczas operacji zaćmy oraz umożliwia szybszy powrót do codziennych zajęć.

MegaLens jako jeden z nielicznych ośrodków specjalistycznych w kraju wykonuje zabiegi usunięcia zaćmy unikatową techniką bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji (ulepszony sposób fakoemulsyfikacji).

Bezultradźwiękowa fakoemulsyfikacja zaćmy chroni komórki śródbłonka rogówki. Śródbłonek to pojedyncza warstwa komórek rogówki, które się nie odnawiają, a z wiekiem ich liczba maleje. Śródbłonek gwarantuje przezroczystość rogówki. Kiedy komórki śródbłonka obumierają (na przykład z powodu użycia podczas operacji usuwania zaćmy dużej ilości ultradźwięków) dochodzi do obrzęku i zmętnienia rogówki. Oko wówczas staje się bolesne, nadwrażliwe na światło, a widzenie jest niewyraźne.

Liczne doniesienia naukowe dowodzą, że zastosowanie dużej ilości ultradźwięków podczas operacji usunięcia zaćmy uszkadza bezpowrotnie śródbłonek rogówki. W efekcie pomimo operacji usunięcia zaćmy, pacjent może nie odzyskać ostrości widzenia.

Przeczytaj także o dystrofii Fuchsa, która często współwystępuje z zaćmą.

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu

Objawy i przyczyny

Zaćma – co to jest?

Zaćma (inaczej zwana też kataraktą) jest chorobą degeneracyjną oczu, prowadzącą do zmętnienia naturalnie przeźroczystej soczewki oka, wskutek czego pogarsza się jakość, ostrość i kontrast widzenia. U zdrowych osób soczewka przepuszcza światło, załamując je pod takim kątem, aby docierało do siatkówki, a stąd przez nerw wzrokowy do mózgu. W przypadku zaćmy dochodzi do zamglenia, zmętnienia soczewki, więc ilość światła docierającego do siatkówki jest niewystarczająca – obraz staje się rozmyty, nieostry, widziany jak przez mgłę. Zwykle zaćma rozwija się stopniowo, choć znaczące pogorszenie widzenia może nastąpić nawet w ciągu kilku miesięcy. Niestety, nie ma sposobu, aby zapobiec tym zmianom.

Naturalna soczewka oka jest z obu stron wypukła i przypomina dysk. Konstrukcja ta pozwala skupiać promienie świetlne dokładnie na siatkówce, co sprawia, że ostrość widzenia jest bardzo dobra. U osób młodych soczewka jest elastyczna i w pełni przeźroczysta, dzięki czemu widzenie dali, jak i bliży jest wyraźne. Pojawiające się z upływem czasu wady refrakcji można korygować poprzez korekcję okularową.

Wraz z wiekiem soczewka staje się cięższa, grubsza i traci swą elastyczność. Włókna soczewki twardnieją i zagęszczają się. Białka soczewki ulegają przemianom chemicznym, co powoduje osłabienie akomodacji, rozpraszanie promieni świetlnych oraz utratę przejrzystości soczewki. Pojawiają się trudności z czytaniem z bliskiej odległości oraz oglądaniem telewizji. Widziany obraz staje się rozmazany (widziany jak przez mgłę), a postrzegane barwy są mniej intensywne i wyraźne. Zmienia się również barwa soczewki – na żółtą, a nawet brunatną. Wszystko to powoduje trudności w poruszaniu się oraz ocenie odległości. Z upływem czasu zamglenie widzenia staje się coraz większe. Gdy soczewka zupełnie zmętnieje, chory odróżnia tylko światło od cienia oraz dzień od nocy. U każdego pacjenta postęp choroby przebiega inaczej. U jednych choroba rozwija się w ciągu kilku miesięcy, a u innych – na przełomie kilku lat. Pierwszym sygnałem świadczącym o początkach zaćmy może być ciągłe pogarszanie się wady wzroku, częsta zmiana szkieł okularowych, a w ostateczności problem z doborem odpowiedniej korekcji.

  • pogorszenie ostrości wzroku,
  • trudności podczas czytania oraz oglądania telewizji,
  • zaburzenia w ocenie odległości,
  • problem z prawidłowym postrzeganiem barw,
  • przymglone widzenie,
  • trudność z poruszaniem się i samoobsługą (dotyczy osób starszych).

Zaćma nie wywołuje bólu, swędzenia, zaczerwienienia czy łzawienia oczu. Objawy choroby zależą od stopnia jej zaawansowania, mogą obejmować zmiany w jednym i w drugim oku, choć ich postęp może przebiegać różnie.

Bez względu na przyczyny zaćmy, osoba chora powinna zdecydować się na jak najszybsze leczenie. W przeciwnym razie, schorzenie może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. W związku z tym nie należy lekceważyć pierwszych objawów choroby i trzeba jak najszybciej udać się do lekarza okulisty.

Zaćma – objawy
Choroba zwykle rozwija się latami, a pierwszym objawem zauważalnym przez pacjenta jest stopniowa utrata ostrości widzenia (mimo np. wymiany szkieł korekcyjnych na mocniejsze). Typowe objawy zaćmy to:

  • widzenie jak przez mgłę lub brudną szybę,
  • gorsze widzenie w nocy, szczególnie podczas jazdy samochodem,
  • widzenie otoczki wokół źródeł światła,
  • potrzeba większej ilości światła do czytania,
  • podwójne widzenie,
  • zmienione widzenie kolorów (stają się mniej żywe i wyraziste),
  • nadwrażliwość na światło,

Zaćma – czynniki ryzyka

Według statystyk WHO, zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku. Szacuje się, że w samej Polsce problem ten może dotyczyć 800 tys. osób, a na całym świecie – nawet 20 mln ludzi. Istnieje wiele czynników ryzyka wystąpienia zaćmy, wiele jest także jej pierwszych objawów, często nieoczywistych i dyskretnych. Co powinno skłonić pacjenta do wizyty u lekarza?

Zaćma to choroba polegająca na postępującym mętnieniu i zmniejszaniu się przejrzystości soczewki oka, czyli struktury skupiającej na siatkówce przechodzące przez nią promienie słoneczne. Mętnienie soczewki powoduje utratę jej przejrzystości, co z biegiem czasu skutkuje pogarszaniem się widzenia, a w konsekwencji – ślepotą.

Niestety pierwsze objawy zaćmy bywają nieoczywiste, dość dyskretne i mało charakterystyczne. Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka rozwoju zaćmy – osoby, które są na nie narażone, powinny zwracać szczególną uwagę na jakiekolwiek symptomy pogorszenia widzenia.

  • wiek powyżej 65. roku życia,
  • zaćma występująca w rodzinie,
  • jaskra
  • krótkowzroczność,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • stany zapalne lub urazy oczu,
  • przewlekłe stosowanie niektórych leków (steroidy, diuretyki, leki uspokajające),
  • nadmierne narażenie oczu na promieniowanie słoneczne,
  • niedoczynność tarczycy.
  • nikotynizm
  • alkoholizm
  • wyniszczenie organizmu
  • zjawisko tzw. olśnienia podczas spoglądania na źródło światła,
  • brak potrzeby używania okularów lub niemożność ich dobrania,
  • problemy z określeniem odległości różnych przedmiotów

Jednym z najczęściej występujących czynników zwiększających ryzyko zachorowania na zaćmę jest wiek. Odmianą tego schorzenia jest bowiem zaćma starcza, występująca u osób w wieku około 60-70 lat, związana z naturalnymi procesami starzenia organizmu, w tym również narządu wzroku. Dlatego też osoby starsze powinny znajdować się pod stałą opieką okulistyczną i zgłaszać się do lekarza za każdym razem, gdy zauważą u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy związane z pogorszeniem widzenia. Niestety, nie ma jednoznacznych, potwierdzonych naukowo sposobów na zapobieganie zaćmie starczej, choć zdaniem wielu naukowców można hamować procesy starzenia organizmu m.in. poprzez zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną oraz zdrową, zbilansowaną dietę.

Liczne badania naukowe potwierdziły, że zaćma często bywa skutkiem albo powikłaniem innych chorób, nie mających początkowo związków z narządem wzroku. I tak dość powszechnym zjawiskiem jest tzw. zaćma cukrzycowa, rozwijająca się u osób zarówno z cukrzycą typu 1, jak i typu 2. Przypuszcza się, że jest ona efektem zmian w równowadze biochemicznej soczewki oka występującej w przebiegu cukrzycy. Istnieją potwierdzone przypadki zaćmy wywołanej zaburzeniami hormonalnymi czy zaburzeniami pracy tarczycy lub przytarczyc. Osoby borykające się z tymi schorzeniami muszą więc zwracać szczególną uwagę na stan swojego wzroku.

Z drugiej strony, w klasyfikacji zaćmy wyróżnia się tzw. zaćmę polekową, czyli będącą efektem przyjmowania niektórych leków. Są to m.in. deksametazon (stosowany w terapii chorób autoimmunologicznych), związki złota (wykorzystywane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów), a także chlorpromazyna, busulfan oraz amiodaron.

Istnieją jeszcze oczywiście inne czynniki ryzyka rozwoju zaćmy. Zalicza się do nich m.in. długotrwałe narażenie oczu na promieniowanie słoneczne, np. przy wykonywaniu pracy zawodowej na świeżym powietrzu – można temu zapobiegać poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych. Przyczyną zaćmy mogą być urazy gałki ocznej, stany zapalne tkanek oka czy wykonywanie niektórych zawodów związanych z narażeniem na uszkodzenie oka.

Warto pamiętać, że pierwsze objawy zaćmy mogą być trudne do rozpoznana – chorobie nie towarzyszy przekrwienie oka, swędzenie czy ból. Do wizyty u lekarza powinno skłonić występowanie takich objawów, jak:

  • postępujące pogarszanie nie ostrości widzenia,
  • narastająca krótkowzroczność,
  • widzenie „przez mgłę”,
  • podwójne widzenie przedmiotów,
  • zniekształcone widzenie przedmiotów,
  • kłopoty z oceną odległości,
  • niewyraźne widzenie kolorów,
  • przeszkadzające jasne światło.

Szybka diagnostyka zaćmy pozwala w porę wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiegać nieodwracalnej utracie wzroku. W naszej klinice oferujemy nowoczesne, mało inwazyjne zabiegi leczenia zaćmy z wykorzystaniem nowoczesnych soczewek – wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu.

Kiedy należy operować zaćmę?

Zaćma jest najczęstszą chorobą soczewki oka, polegają na jej całkowitym lub częściowym zmętnieniu. Najczęściej pojawia się wskutek starzenia się organizmu. Jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest chirurgiczna wymiana zmętniałej soczewki pacjenta na sztuczną. W Ośrodku Mikrochirurgii Oka Megalens stosujemy innowacyjną bezultradźwiękową operację zaćmy, która nie uszkadza rogówki.

Zaćma jest chorobą, której nie da się wyleczyć przez stosowanie jakichkolwiek środków farmakologicznych, kropli do oczu itp. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja – polega ona na usunięciu z oka zmętniałej soczewki naturalnej i wszczepieniu na jej miejsce soczewki sztucznej. Pełni ona identyczne funkcje jak soczewka naturalna, a w niektórych przypadkach bywa nawet jeszcze lepsza – w naszej klinice Mega-Lens operacje zaćmy wykonujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych soczewek wieloogniskowych. Dzięki nim można raz na zawsze pożegnać się z okularami, skorygować astygmatyzm, a nawet chronić oczy przed promieniowaniem UV dzięki specjalnym filtrom. Sama operacja wykonywana jest najnowocześniejszą metodą bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Jest ona mało inwazyjna, skuteczna, bezpieczna i nieobarczona ryzykiem poważnych powikłań. 

Zaćma jest chorobą, która podstępnie i powolnie uszkadza wzrok, choć należy mieć świadomość, że nie u wszystkich pacjentów rozwija się ona w takim samym tempie i nie u wszystkich osiąga taki stopień zaawansowania, że konieczna jest operacja. Jeśli badania wykryją zmętnienie soczewki, ale jest ono minimalne, a pacjent nie odczuwa potwierdzonego przez okulistę pogorszenia jakości widzenia, operacja nie jest absolutną koniecznością.

Bezwzględnie jednak operację zaćmy wykonuje się u pacjentów, u których występują objawy utrudniające normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, zawodowym czy społecznym, takie jak:

  • pogorszenie jakości widzenia,
  • spadek ostrości widzenia,
  • widzenie „jak przez mgłę”,
  • pogorszenie widzenia w nocy,
  • widzenie podwójne,
  • zamazywanie się kształtów przedmiotów,
  • nieprawidłowe widzenie barw.

Decyzja o operacyjnym usunięciu zaćmy jest podejmowana przez okulistę wspólnie z pacjentem, po wykonaniu koniecznych badań, wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań itp. Należy pamiętać, że operacje zaćmy są naprawdę mało inwazyjnymi zabiegami – w naszej klinice wykonujemy je w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym w formie kropel. Cały zabieg trwa 10-20 minut, pacjent cały czas jest przytomny, odczuwa dotyk, ale nie ból. Już 2-3 godziny po zakończeniu zabiegu można opuścić klinikę, oczywiście przestrzegając wszystkich zasad rekonwalescencji i pamiętając o terminach wizyt kontrolnych. Dla wielu pacjentów tak mała inwazyjność, wysoka skuteczność oraz bezpieczeństwo zabiegu są argumentami za tym, by nie odkładać operacji zbytnio w czasie. 

Wszystkich pacjentów ze zdiagnozowaną zaćmą, którzy chcą poddać się operacji, zapraszamy do naszej kliniki Mega-Lens! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów, przestrzegamy rygorystycznych wymogów higieny i bezpieczeństwa. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły.

Metody leczenia zaćmy

Bezultradźwiękowa fakoemulsyfikacja

Polega na wykonaniu 2-milimetrowego nacięcia oka, poprzez które chirurg wprowadza narzędzia mikrochirurgiczne, którymi rozdrabiania zmętniałą soczewkę wewnątrz otaczającej ją torebki. W miejsce usuniętej soczewki chirurg wszczepia sztuczną soczewkę o parametrach indywidualnie wyliczonych dla danego pacjenta.

Leczenie zaćmy – co trzeba wiedzieć? 

  • Brak ultradźwięków jest bezpieczniejszy i mniej inwazyjny dla oka.
  • Chroni komórki śródbłonka rogówki przed obumarciem.
  • Chroni przed bolesnością oka i nadwrażliwością na światło.
  • Dzięki małemu nacięciu oka nie zakładamy szwów na ranę, co ogranicza ryzyko wystąpienia astygmatyzmu pozabiegowego.
  • Nasza klinika jest jednym z niewielu miejsc w kraju, w którym wykonuje operacje zaćmy wykonuje się ta metodą.
ULTRADŹWIĘKOWA FAKOEMULSYFIKACJA ZAĆMY Na schemacie uwidoczniono rozchodzące się fale ultradźwięków uszkadzające śródbłonek rogówki w trakcie operacji zaćmy.
BEZULTRADŹWIĘKOWA FAKOEMULSYFIKACJA ZAĆMY Nie uszkadza tkanek oka, a w szczególności komórek śródbłonka rogówki.

Fakoemulsyfikacja

W tej metodzie po wykonaniu 2-milimetrowego nacięcia oka, przez które chirurg wprowadza specjalną sondę. Sonda wytwarza ultradźwięki, które rozbijają zmętniałą soczewkę wewnątrz otaczającej ją torebki. W miejsce usuniętej soczewki chirurg wszczepia sztuczną soczewkę o parametrach dokładnie wyliczonych wcześniej dla danego pacjenta.

Co trzeba wiedzieć?

  • Fakoemulsyfikacja to najczęściej stosowana metoda usunięcia zaćmy.
  • Dzięki małemu nacięciu oka zakładanie szwów na ranę z reguły nie jest konieczne.
  • Ogranicza ryzyko wystąpienia astygmatyzmu pozabiegowego.
  • Wykorzystanie ultradźwięków może uszkadzać komórki śródbłonka rogówki.


Zdjęcia przedstawiają badanie śródbłonka rogówki. Jak widać, wraz z wiekiem, nieuchronnie zmniejsza się ilość komórek nieodnawialnej warstwy śródbłonka rogówki.
Kiedy komórki śródbłonka obumierają, na przykład z powodu użycia podczas operacji usuwania zaćmy dużej ilości ultradźwięków, dochodzi do obrzęku i zmętnienia rogówki.
Oko staje się bolesne, nadwrażliwe na światło, a widzenie jest niewyraźne.


Zdjęciaprzedstawiają uszkodzone warstwy komórek śródbłonka rogówki od lekkiego do bardzo ciężkiego stopnia, mogące powstać wskutek zastosowania dużej ilości ultradźwięków podczas operacji usunięcia zaćmy.
Liczne doniesienia naukowe dowodzą, że zastosowanie dużej ilości ultradźwięków podczas operacji usunięcia zaćmy uszkadza bezpowrotnie śródbłonek rogówki

Zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy

Zabieg na zaćmę 
Zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy (ECCE) polega na mechanicznym usunięciu zmętniałej soczewki z pozostawieniem torebki, do której wszczepiana jest sztuczna soczewka. Metoda ta nadal stosowana jest w lecznictwie szpitalnym.

Zabieg na zaćmę – co trzeba wiedzieć? 

  • Metoda prosta i niewymagająca szczególnych przygotowań.
  • Zabiegu nie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym.
  • Wymaga wykonania cięcia o długości około 10 mm, co może być przyczyną powikłań.
  • Duże ryzyko astygmatyzmu  pooperacyjnego.

Bezpieczeństwo

Operacja na zaćmę
W Ośrodku Mikrochirurgii Oka MEGA-LENS najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo naszych pacjentów. Dwudziestoletnie doświadczenie pozwoliło opracować nam metodę, dzięki której ryzyko dla pacjenta zostało zredukowane do minimum. W 92% przeprowadzanych u nas zabiegów wykorzystujemy metodę bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. W pozostałych 8% zabiegów ilość używanych ultradźwięków jest bardzo mała, a czas użycia energii ultradźwiękowej – krótki.

Korzyści dla pacjenta:

  • ograniczenie uszkodzeń w obrębie komórek śródbłonka rogówki,
  • ograniczenie występowania powikłań pooperacyjnych,
  • brak szwów oka (w większości przypadków),
  • zminimalizowanie ryzyka wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego,
  • ograniczenie ryzyka występowania zaćmy wtórnej.

Operacja na zaćmę – co trzeba wiedzieć? 

  • wszczepiane przez nas soczewki zabezpieczają wnętrze oka przed niekorzystnym działaniem światła UV i światła niebieskiego,
  • stosowane przez nas soczewki redukują ilość odczynów zapalnych i zmniejszają możliwość powstania zaćmy wtórnej,
  • dysponujemy szerokim wyborem soczewek o różnym spektrum działania, także korygujących astygmatyzm i pozwalających całkowicie uwolnić się od okularów,
  • wykorzystujemy jednorazowe zestawy chirurgiczne CUSTOM-PAK® firmy Alcon, osobne dla każdego pacjenta,
  • w trakcie operacji usunięcia zaćmy stosujemy tylko materiały najwyższej jakości,
  • podczas wszystkich zabiegów operacyjnych pacjenci pozostają cały czas pod stałą opieką doświadczonego anestezjologa. 

 

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu

Bezpłatne konsultacje

Zdiagnozowano u Ciebie zaćmę? Zapraszamy na bezpłatne konsultacje okulistyczne w kierunku operacji zaćmy do kliniki MEGA-LENS w Warszawie, podczas których nasz doświadczony specjalista – dr Marek Czubak – przekaże wszystkie informacje o dostępnych u nas metodach leczenia oraz widzenia po zabiegu. Dowiedz się wszystkiego, zanim poddasz się operacji!

Nasza klinika MEGA-LENS to blisko 25 lat doświadczenia w zakresie leczenia mikrochirurgicznego zaćmy oraz diagnostyki okulistycznej. Chcemy, by nasi Pacjenci cieszyli się pełnym komfortem widzenia po operacjach przeprowadzanych przy pomocy najnowocześniejszych technologii i wykonywanych przez doświadczonych specjalistów.

Wszystkie osoby, które chcą skorzystać z oferowanych przez nas usług, zapraszamy na bezpłatne konsultacje ze specjalistą chorób oczu, mikrochirurgiem i współzałożycielem kliniki MEGA-LENS – dr. Markiem Czubakiem.

Dlaczego warto?

Bezpłatne konsultacje w MEGA-LENS to doskonały sposób, by dowiedzieć się, jakie metody leczenia możemy zaoferować Pacjentom, jak przebiega cały proces i jakich efektów można oczekiwać już po zakończeniu terapii.

Co oferujemy?

W ramach profesjonalnej, kompleksowej opieki okulistycznej – oprócz bezpłatnych konsultacji – oferujemy:

  • opiekę doświadczonego chirurga,
  • stały nadzór anestezjologiczny,
  • nowoczesne materiały chirurgiczne najwyższej jakości,
  • biokompatybilność wszczepianych soczewek, co minimalizuje ryzyko wystąpienia zaćmy wtórnej.

Przygotowanie do zabiegu

W trakcie bezpłatnych konsultacji można dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo przygotować się do operacji zaćmy. Nasz specjalista poinformuje:

  • o konieczności wykonania badań internistycznych,
  • o konieczności konsultacji anestezjologicznej,
  • o tym, jak przyjmować dotychczasowe leki,
  • jakie krople do oczu i jak często przyjmować,
  • jakich zaleceń przestrzegać tuż przed operacją.

Dbamy o pełne bezpieczeństwo Pacjentów – od etapu diagnostyki i przygotowań aż po zakończenie okresu rekonwalescencji!

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na bezpłatną konsultację z naszym wybitnym specjalistą.

Pytania i odpowiedzi

O tym, kiedy należy operować zaćmę, decyduje lekarz wspólnie z pacjentem. Decyzję o operacji warto jednak podjąć jak najwcześniej – gdy zaćma prowadzi do zaburzenia dotychczasowego trybu życia, utrudnia pracę, przeszkadza w codziennych czynnościach.

Ze względu na bezpieczeństwo metody chirurgicznej bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji zaćmy, stosowanej w Ośrodku Mikrochirurgii Oka Mega-Lens oraz opieki przed- i pooperacyjnej ani młody, ani podeszły wiek pacjenta nie jest kryterium w podejmowaniu decyzji o leczeniu chirurgicznym.

Podczas kwalifikacji lekarz okulista potwierdza rozpoznanie zaćmy, opisuje jej rodzaj i stopień zaawansowania oraz ewentualne współistniejące choroby oczu. Następnie proponuje określoną metodę operacji.

Po badaniu okulistycznym oraz wykonaniu zaleconych badań diagnostycznych lekarz wylicza moc sztucznej soczewki, dobiera rodzaj soczewki do oczekiwań pacjenta i omawia rodzaj proponowanej soczewki.

Prosimy pacjentów o przyniesienie ze sobą dokumentacji chorób oczu, jeśli taką posiadają.

Do przeprowadzenia zabiegu koniecznie jest przeprowadzenie konsultacji okulistycznej, kwalifikacji okulistycznej oraz kwalifikacji anestezjologicznej.

Etapy przygotowań:

  • 14 dni przed zabiegiem – jeśli w ciągu dwóch tygodni do zabiegu wystąpi opryszczka, katar lub inna infekcja, koniecznie zadzwoń i powiadom nas o tym. Operacja w trakcie choroby jest dla ciebie niebezpieczna, dlatego ustalimy nowy termin zabiegu.
  • 5 dni przed operacją – jeżeli stosujesz leki rozrzedzające krew odstaw je, jeśli tak zalecił nasz anestezjolog. Odstaw leki przeciwzakrzepowe i zacznij przyjmować zastrzyki z heparyny jeśli tak zalecił nasz specjalista podczas kwalifikacji anestezjologicznej. Na 5 dni przed wyznaczonym terminem operacji należy 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przemywać brzegi powiek obu oczu chusteczkami Blephaclean.
  • 3 dni przed operacją – rozpocznij zakraplanie obojga oczu kroplami: Nevanac 2 x po 1 kropli do obu oczu (rano i wieczorem) oraz Vigamox 4 x po 1 kropli do obu oczu w odstępie 5 minut. Ważne – nie należy przerywać zakraplania leków przeciwjaskrowych (jeśli takie stosujesz), również w dniu zabiegu.
  • 1 dzień przed operacją – jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe wykonaj badanie krwi (wskaźnik INR) i z tym wynikiem zgłoś się na operację. Weź kąpiel, umyj włosy, zmyj lakier do paznokci. Nie stosuj kosmetyków do twarzy, makijażu – dziś i w dniu zabiegu.
  • Dzień operacji – pozostań na czczo (nie jedz śniadania) przez minimum 6 godzin przed operacją (jeśli masz wyznaczoną godzinę zgłoszenia się do naszego ośrodka po godzinie 12:00, to do godziny 8:00 rano możesz zjeść lekkie śniadanie, a później pozostań na czczo). Przyjmij swoje leki internistyczne popijając je niewielką ilością wody. Zabierz ze sobą leki internistyczne, insulinę (jeśli je stosujesz) oraz lekki posiłek (kanapka i woda mineralna), bo po operacji możesz jeść i pić.

Czas pobytu w klinice obejmuje przygotowanie do zabiegu, zabieg i krótki pobyt po zabiegu. Łącznie to kilka godzin. Po tym czasie pacjent musi być odebrany ze szpitala przez dorosłą osobę towarzyszącą, która zapewni mu opiekę i transport do domu. Rzeczy osobiste, w tym telefony komórkowe, prosimy przekazać osobie towarzyszącej przed wejściem na oddział (w dniu operacji).

Dzięki ogromnemu doświadczeniu i zastosowaniu nowoczesnych technik operacyjnych wszystkie zabiegi w Ośrodku Mikrochirurgii Oka Mega-Lens wykonywane są w trybie ambulatoryjnym. Jako jeden z nielicznych ośrodków specjalistycznych w kraju wykonuje zabiegi usunięcia zaćmy unikatową techniką bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji (ulepszony sposób fakoemulsyfikacji).

Pacjent po operacji nie musi zostawać w szpitalu – już 2-3 godziny po zabiegu może wrócić do domu. Postępowanie takie zgodne jest ze standardem leczenia operacyjnego zaćmy na całym świecie.

W dniu operacji pacjent przychodzi do kliniki o wyznaczonej godzinie. Pacjent otrzymuje jednorazowe ubranie szpitalne, które zakłada na bieliznę.

Operację przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym (przez podanie leku w kroplach). W trakcie zabiegu, trwającego około 10-20 minut, pacjent pozostaje przytomny, czuje dotyk, lecz nie ból. Odbywa się operacja, w trakcie której pacjent powinien leżeć nieruchomo, patrzeć prosto przed siebie w światło lub w kierunku wskazanym przez chirurga.

Po zakończeniu operacji na oko zakładana jest przezroczysta osłonka, która zabezpieczy je przed ewentualnym urazem mechanicznym. Następnie pacjent jest przewożony na salę pooperacyjną na czas około 1,5 godziny. Przed jej opuszczeniem lekarz operator przekazuje pacjentowi kartę informacyjną oraz wyznacza pierwszą wizytę kontrolną – dzień po zabiegu.

Nad bezpieczeństwem pacjenta podczas zabiegu cały czas czuwa specjalista anestezjolog

W Ośrodku Mikrochirurgii Oka Mega-Lens bezpieczeństwo pacjentów jest naszym priorytetem. O stosowanych przez nas procedurach możesz przeczytać w zakładce.

Nie wolno zdejmować samodzielnie osłonki z operowanego oka. Osłonkę zdejmuje lekarz lub pielęgniarka podczas obowiązkowego pierwszego badania kontrolnego – następnego dnia po zabiegu, na którym lekarz zaleci odpowiednie leki.

W noc po zabiegu proszę nie spać na brzuchu i stronie oka operowanego, a w przypadku osób, które zdecydowały się na zabieg obu oczu jednego dnia, należy spać na plecach.

Gojenie rany pooperacyjnej trwa kilka tygodni i w tym okresie należy unikać wszelkiego wysiłku fizycznego, podnoszenia rzeczy powyżej 5 kg, gwałtownego pochylania się, korzystania z gorących kąpieli i sauny. Przez kilka godzin, nie należy uciskać i pocierać operowanego oka, należy zachować ostrożność przy myciu twarzy i dbać, aby woda z kranu nie dostała się do operowanego oka.

Oko można płukać solą fizjologiczną. W razie pojawienia się wydzieliny należy usuwać ją wilgotnym, czystym wacikiem – unikając uciskania powiek. W razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza okulisty prowadzącego lub na ostry dyżur okulistyczny, nie czekając na wyznaczony termin.

Normalnym zjawiskiem po zabiegu jest odczucie dyskomfortu lub ciała obcego pod powiekami, łzawienie, zamglone widzenie czy światłowstręt.

Operacja usunięcia zaćmy metodą bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji jest zabiegiem bardzo bezpiecznym dla pacjenta. Jednak jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań.

Według badań naukowych, ryzyko powikłań w przypadku typowej operacji usunięcia zaćmy dotyczy odosobnionych przypadków – mniej niż 1%, a powikłań grożących utratą widzenia około 0,1%.

Możliwe powikłania po operacji:

  • zaćma wtórna,
  • obrzęk rogówki,
  • astygmatyzm,
  • torbielowaty obrzęk plamki,
  • przemieszczenie soczewki,
  • przedarcie torebki tylnej,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej.

Częstotliwość badań kontrolnych uzależniona jest od stanu operowanego oka. Przy prawidłowym przebiegu gojenia:

  • pierwsza kontrola – dzień po operacji,
  • druga – 3 dni po operacji,
  • trzecia – po około 10 dniach od operacji,
  • kolejne – po 3 tygodniach, po 6 tygodniach.

Dalsze kontrole ustala lekarz prowadzący. 

  • Należy umyć ręce.
  • Następnie odciągnąć dolną powiekę i spojrzeć w górę, wpuścić kroplę w zewnętrzny kąt oka (chroniąc końcówkę zakraplacza przed dotknięciem do rzęs, powiek, przedmiotów).
  • Zamknąć powiekę na czas około 1 minuty po zakropleniu.
  • Między rożnymi rodzajami kropli zachować odstęp około 5 minut.
  • Poszczególne dawki rozplanować równomiernie w ciągu całego dnia.
  • Nie używać kropli, które były otwarte dłużej niż jeden miesiąc.
  • Bez porozumienia z lekarzem nie wolno zmieniać zalecanego schematu stosowania kropli.
  • Jeżeli lek skończy się przed terminem wyznaczonej kontroli, należy zwrócić się do dowolnego lekarza o receptę na brakujące lekarstwo.
  • Nie stosować nigdy innych kropli niż zalecane.