Aplikacje soczewek kontaktowych

Zanim zdecydują się Państwo na zakup soczewek kontaktowych, konieczne jest badanie okulistyczne. Lekarz ustala stan zdrowia oczu oraz określa potrzebną optymalną korekcję. Jeżeli po przeprowadzonej rozmowie tzw wywiadzie okulista podejmie decyzję, iż nie widzi przeciwwskazań do noszenia soczewek dobierze je w odpowiednich parametrach (moc soczewek może się ona różnić od korekcji okularowej). Następnie specjalista nałoży soczewki i sprawdzi czy są odpowiednio dobrane. Kolejnym etapem jest nauka zdejmowania i nakładania oraz pielęgnacji soczewek.

 

image001Wizyty kontrolne. Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się po 2 tygodniach od dnia nałożenia soczewek. Kolejne – co pół roku lub co rok. Decyzję o częstotliwości podejmuje lekarz okulista, a uzależnione jest to od indywidualnych predyspozycji zdrowotnych pacjenta. W przypadku zmiany jakości widzenia, odczuwania dolegliwości ocznych wskazany jest niezwłoczny kontakt z okulistą. Pragniemy uczulić na fakt, iż soczewki różnią się między sobą parametrami np. promieniem krzywizny, średnicą, współczynnikiem Dk/t, materiałem. Nie można kupić soczewek znając tylko moc i promień krzywizny. Soczewka jednego rodzaju nawet o tej samej mocy i tym samym promieniu krzywizny, a wykonana z innego materiału może doprowadzić do uszkodzenia rogówki.

 

W naszych gabinetach okulistycznych dobieramy soczewki różnego rodzaju – miękkie, twarde, soczewki jednodniowe i o dłuższym terminie noszenia. Dobieramy soczewki do każdej wady wzroku. Soczewkami kontaktowymi możemy skorygować tzw wady plusowe, minusowe, astygmatyzm (cylindry) oraz stożek rogówki. Dla osób po 40 roku życia, które nie widzą dobrze z daleka oraz trudność sprawia im czytanie, proponujemy soczewki tzw multifokalne