Zamierzasz nosić soczewki? O tym musisz wiedzieć


Soczewki stanowią alternatywę dla okularów, często zwiększając wygodę wykonywania wielu codziennych czynności. Decydując się na ich noszenie, musisz jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Poznaj najważniejsze informacje, by z soczewek kontaktowych korzystać komfortowo i bezpiecznie.

Ważna prawidłowa pielęgnacja soczewek

Noszenie soczewek kontaktowych jest w pełni bezpieczne – warunek jest tylko jeden: musisz zadbać o odpowiednią ich pielęgnację. Koniecznością jest dokładne oczyszczanie po każdym usunięciu z oka, w czym pomagają specjalne płyny. Pamiętaj także, aby pojemnik na soczewki był również odpowiednio czysty.

Jeśli męczy Cię codzienna pielęgnacja soczewek kontaktowych, wybierz soczewki jednodniowe. Nową parę zakładasz każdego dnia rano, bez konieczności wykonywania czynności pielęgnacyjnych.

Pamiętaj także, by przed założeniem soczewek zawsze dokładnie umyć ręce. Dzięki temu zapobiegniesz uciążliwym infekcjom oka.

Astygmatycy mogą nosić soczewki

Cierpisz z powodu astygmatyzmu i do tej pory skazany byłeś wyłącznie na okulary? I Ty możesz nosić „kontakty” – soczewki toryczne. Odpowiednio wykonane szlify pozwalają na załamywania światła pod kątem prostym, dzięki czemu obraz na siatkówce odbija się punktowo.

Chcąc zamienić okulary na soczewki, koniecznością będzie wizyta u okulisty i optyka. Specjaliści dobiorą takie szkła, które zapewnią bardzo dobrą jakość widzenia.

W soczewkach kontaktowych możesz uprawiać każdy sport

Soczewki kontaktowe mają tę przewagę nad okularami, że można w nich uprawiać właściwie każdy sport. Możesz pływać, grać w piłkę nożną, piłkę ręczną, siatkówkę czy koszykówkę. Szkła nie będą w niczym przeszkadzać, a zapewnią doskonałą jakość widzenia – jeszcze lepszą niż w okularach.

Uważaj na niedotlenienie oka

Wybór nieodpowiednich soczewek, tj. z niską przepuszczalnością tlenu może spowodować niedotlenienie oka. Dlatego zaleca się noszenie szkieł kontaktowych, które charakteryzują się wysoką przepuszczalnością.  Ponadto należy pamiętać, by nie dopuścić do tzw. przenoszenia soczewek, a więc noszenia miesięcznych soczewek przez 2 miesiące.

Niedotlenienie oka rozpoznasz po takich objawach jak m.in.: dyskomfort, suchość, pieczenie, pękające naczynka.

Soczewki zawsze dobieraj u optyka

Jeśli chcesz zmienić soczewki na inne, zawsze dobieraj je u optyka. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że są one dobrze dopasowane. A jeśli będą właściwie dobrane, zwiększy się komfort noszenia i poprawi jakość widzenia.

Kolorowe soczewki nie tylko dla osób z wadą wzroku

Dzięki soczewkom, możesz zmienić kolor oka na niemal dowolną barwę. To zasługa soczewek kolorowych, które zmieniają barwę tęczówki. Są to produkty dostępne nie tylko dla osób z wadą wzroku, ponieważ oferowane są jako „soczewki zerówki”. Pamiętaj jednak, by i je dobierać wyłącznie u optyka.