Nosisz soczewki kontaktowe? Sprawdź, jak przygotować się do wakacji!


Słońce, morze, plaża… wakacje idealne. Jeśli i przed Tobą wyjazd bliski lub daleki, upewnij się, że jesteś do niego dobrze przygotowany. To szczególnie ważne, gdy nosisz soczewki kontaktowe. W podróży będą z pewnością przydatne – pod warunkiem, że będziesz je stosować rozsądnie i bezpiecznie.

Jakie soczewki zabrać? Jak skompletować zestaw pielęgnacyjny? Co zrobić, by być przygotowanym na każdą ewentualność? Oto kilka porad, które zapewnią, że wakacje będą w pełni udane.

Woda + soczewki? Duży błąd

Twoje soczewki kontaktowe nie mogą być narażone na kontakt z jakąkolwiek wodą – kranową, destylowaną, czy tym bardziej morską lub basenową. Obecne w niej bakterie mogą się do nich dostać i wywołać poważne zakażenia wzroku. Jak temu zapobiec? Za każdym razem zanim dotkniesz soczewek, umyj dokładnie ręce, a gdy wybierasz się do wody – zastąp soczewki np. okularami do pływania lub maską do nurkowania z odpowiednią korekcją. To znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie. Dopuszczalne są również soczewki jednodniowe – ale pod warunkiem, że zdejmiesz je zaraz po wyjściu z wody.

Zestaw podróżny to maksimum komfortu

Zapomnij o przelewaniu płynu do soczewek do mniejszego opakowania. Takie działanie, choć wydaje się dość rozsądne, może skutkować jego zanieczyszczeniem. Zamiast więc komplikować sobie życie, zaopatrz się w typowo podróżny zestaw pielęgnacyjny do soczewek – jest poręczny, łatwo zmieści się nawet w małej torebce czy plecaku i może Co towarzyszyć w każdej sytuacji.

Wygodnym i maksymalnie higienicznym rozwiązaniem na wakacje może być również zastąpienie soczewek miesięcznych, które nosisz na co dzień tymi jednodniowymi. Każda z nich znajduje się w osobnym opakowaniu, już z płynem, a po jej zużyciu, po prostu wyrzucasz soczewkę do kosza i zakładasz nową. Tym sposobem nie musisz mieć pod ręką płynu ani specjalnego opakowania na soczewki.

Okulary zawsze przydatne

Nawet, jeśli na co dzień polegasz tylko i wyłącznie na soczewkach, koniecznie zabierz ze sobą parę okularów korekcyjnych. Dlaczego? Jeśli przydarzy Ci się na przykład infekcja i założenie kontaktów będzie niemożliwe – okulary będą jak zbawienie.

Dodatkowo upewnij się, że znasz parametry swoich soczewek – ich moc korekcyjną oraz krzywiznę. Te informacje znajdziesz zarówno na opakowaniu zbiorczym, jak i każdym blistrze z soczewką. W razie potrzeby, dzięki tej wiedzy, będziesz mieć możliwość uzupełnienie zapasów.

Te kilka kroków sprawi, że zatroszczysz się o swój wzrok, a ryzyko problemów z oczami na wakacjach będzie mniejsze.