Korzystasz z basenu i sauny? Sprawdź, czy musisz zdejmować soczewki kontaktowe


Soczewki kontaktowe dla wielu osób są lepszą alternatywą okularów, dając większą swobodę w prowadzeniu aktywnego życia. Sporo wątpliwości budzi jednak noszenie szkieł podczas pływania w basenie oraz seansów w saunie. Czy faktycznie koniecznością jest zdejmowanie soczewek?

Kontrowersje spowodowane noszeniem szkieł kontaktowych podczas korzystania z basenu czy sauny wynikają przede wszystkim z komfortu użytkowania soczewek oraz prawidłowej higieny oka.

Korzystasz z basenu? Pamiętaj o wymianie soczewek na nowe Trudno jest sobie wyobrazić pływanie bez soczewek w przypadku sporej wady wzroku. W takiej sytuacji komfort widzenia przedkładany jest nad bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, że z basenu korzystają setki osób, w efekcie czego zwiększa ryzyko infekcji oka. Jak w takim razie postąpić, by zapewnić sobie wygodę pływania, a jednocześnie nie narazić się na chorobę?

Jeśli nie chcesz zdejmować soczewek kontaktowych na czas wizyty w basenie, pamiętaj:

– by w dniu wizyty na pływalni zakładać soczewki jednodniowe – wówczas można zmienić je na nowe po wyjściu z wody,
– o założeniu okularów pływackich – muszą być bardzo szczelne, by woda nie dostawała się do wnętrza i nie miała kontaktu z soczewkami.

Dzięki temu zapewnisz sobie duży komfort podczas pływania, a jednocześnie zminimalizujesz ryzyko zainfekowania oka.

Wizyta w saunie nie musi wymagać zdejmowania soczewek

Wątpliwości dotyczące zdejmowania soczewek na czas seansu w saunie dotyczą przede wszystkim dyskomfortu spowodowanego przesuszeniem szkieł, a co za tym idzie – podrażnień oka. Jeśli nawet faktycznie oko jest bardzo wrażliwe na wysoką wilgotność i wysokie temperatury, wystarczy przedmwizytą w saunie zakropić oczy kroplami o działaniu silnie nawilżającym. Czynność tę można powtórzyć po wyjściu.

Jeżeli podczas korzystania z sauny będzie dokuczał Ci jakikolwiek dyskomfort, wówczas niezwłoczne zdejmij soczewki. Przed wejściem do sauny, zawsze warto zapoznać się z regulaminem. Należy bowiem mieć świadomość, że niekiedy istnieje zapis o konieczności zdejmowania soczewek kontaktowych.

Masz wątpliwości? Skontaktuj się z okulistą

Chociaż zdejmowanie soczewek kontaktowych na czas korzystania z sauny lub basenu najczęściej jest Twoim wyborem, zawsze możesz zasięgnąć opinii lekarza. Skontaktuj się z okulistą, by poznać ewentualne przeciwwskazania lub uzyskać całkowitą zgodę na noszenie szkieł kontaktowych bez względu na prowadzony tryb życia.