Komputer a oczy


Jesteś osobą pracującą przy komputerze? Musisz wiedzieć, że to urządzenie ma wpływ na twój narząd wzroku. Dowiedz się, jakie objawy powinny cię zaniepokoić i jak pomóc sobie samemu.

Komputer to aktualnie jedno z urządzeń, z którego korzystamy na co dzień. Niestety, praca czy rozrywka przy komputerze niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw. Szczególnie narażone są nasze oczy, a to z uwagi na promieniowanie. Chcesz wiedzieć, jak zadbać o swój narząd wzroku, abyś któregoś dnia nie opuścił gabinetu okulistycznego z receptą na okulary w dłoni? Jest kilka prostych zasad, o których powinieneś pamiętać i do których powinieneś się dostosować.

Stanowisko pracy – o czym pamiętać?

Jeżeli chodzi o stanowisko pracy, to dobrze, abyś tworząc je, dostosował się do wytycznych opracowanych przez instytucje mające na celu ochronę zdrowia pracownika. Pracodawcy mają bowiem szczególny obowiązek chronić zdrowie swoich podwładnych – stworzone przez nich stanowiska pracy muszą być bezpieczne. W tym przypadku szczególnie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości między monitorem a oczami.

W pomieszczeniu, w którym znajduje się komputer, powinno być dużo roślin, bo to właśnie one neutralizują szkodliwe promieniowanie emitowane m.in. przez monitory.

Dlaczego ćwiczenia oczu są tak ważne?

Jako osoba pracująca przy komputerze, musisz pamiętać o regularnym wykonywaniu ćwiczeń. Specjaliści zalecają, aby maksymalnie co godzinę robić 5-minutową przerwę. Podczas przerwy warto wykonać proste ćwiczenia, np. pomrugać oczami czy poruszać oczami w różnych kierunkach (góra, dół – to tzw. joga oczu). W ten sposób nawilżysz również rogówkę oczu.

Masz problem, aby pamiętać o przerwie dla oczu? W takim razie dobrze, abyś skorzystał z jednej z licznych aplikacji komputerowych, które po zainstalowaniu przypominają po konieczności zrobienia przerwy z myślą o wzroku. Przykładem jest EyeLeo.

Zespół suchego oka? Soczewki kontaktowe? Pamiętaj o nawilżaniu

Rogówka oczu jest naturalnie nawilżana wówczas, gdy mrugamy. Niestety, wpatrując się w ekran monitora, mrugamy bardzo rzadko, dlatego też tak ważne jest stosowanie odpowiednich kropli. Informacje o tym, jakich powinieneś używać, otrzymasz od okulisty, do którego chodzisz na wizyty kontrolne.

Stosowanie kropli do oczu, aby nawilżyć powierzchnię rogówki jest szczególnie ważne wówczas, gdy zdiagnozowano u ciebie zespół suchego oka lub nosisz soczewki kontaktowe.

Pamiętaj – praca przy komputerze szkodzi twoim oczom. Wystarczy jednak wdrożenie kilku zasad, aby twoje uchronić swój narząd wzroku przed koniecznością wspomagania go okularami lub soczewkami kontaktowymi.